140. Zaufaj nieznanemu, które przychodzi.

Życie przychodzi przebrane za ludzi i wydarzenia. A wszystkie silne emocje, które w nas się pojawiają w kontakcie z tym co przychodzi, nie opowiadają historii o tym co przychodzi, ale o nas. Jeżeli reaguję zazdrością na czyjś sukces, moja zazdrość pokazuje mi jakąś prawdę o mnie. O moich niezrealizowanych marzeniach. Jeśli reaguję lękiem na myśl o wyjściu do czegoś nowego, zazwyczaj oznacza to, że zbyt mocno polegam na myślach mojego racjonalnego, zalęknionego umysłu, raczej niż że nowe jest niebezpieczne.

Znasz to? „Cogito ergo sum”. „Myślę, więc jestem”.

Do takiej konkluzji doszedł w roku 1644 francuski uczony Rene Descartes, Kartezjusz.

No bo, „skoro fakt myślenia jest niepodważalny, pewne jest istnienie podmiotu myślącego”.

Od tamtego czasu uwierzyliśmy, że jeśli potęga myślenia jest dowodem na to, że istniejemy, w takim razie to co myślimy, zapewne musi być prawdą.

A ponieważ nasz umysł jest tak skonstruowany, żeby zapewnić nam przetrwanie, więc myśli u swoich podstaw tylko w dwóch kolorach – białym i czarnym – bezpieczne lub niebezpieczne. Tak więc, z natury, myślimy w sposób wartościujący. Wszystko co postrzegamy jest dobre albo złe.

Jeśli utożsamiamy się ze strumieniem naszych myśli i nigdy ich nie kwestionujemy, idziemy przez życie, osądzając ludzi, wydarzenia, miejsca… zamiast je po prostu obserwować. Osądzamy też same siebie, kiedy czujemy się lepsze, gorsze, albo nawet takie same jak inna osoba.

Życie, w którym zamiast uczestniczyć, osądzam, zazwyczaj staje się udręką. Ponieważ zamiast zanurzyć się w tym co przychodzi i przyjąć to takim jakim jest – w wydarzeniach, w ludziach – reaguję emocjonalnie na historię, którą opowiadam sobie o nich w mojej głowie.

Tymczasem, jest we mnie Większa Świadomość, która może obserwować mnie jak myślę. Może przyglądać się z pewnego dystansu myślom tworzonym przez mój racjonalny umysł, funkcjonujący w czarno-białym trybie przetrwania. W tej Większej Świadomości jest większa perspektywa, mądrość, intuicja i poczucie bycia jednością ze wszystkim – z Życiem.

Jeśli stoisz na (zawodowym) rozdrożu i zastanawiasz się „Co dalej?”, zapraszam Cię do współpracy w indywidualnym procesie „Jesteś DARem”.  Żeby sprawdzić, czy ten proces jest dla Ciebie, zapisz się na gratisową konsultację tutaj: https://magdamoskal.com/kontakt/

Czuj się serdecznie zaproszona/zaproszony:) Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *