Co powstrzymuje Cię przed zmianą pracy? Od czego zacząć?

Kiedy ostatnio rozmawiałaś z kimś, kto z pasją opowiadał o swojej pracy? Jaki stosunek do swojej pracy ma większość Twoich znajomych? Co Ty czujesz, kiedy myślisz o poniedziałkowym poranku?


Jeśli zaufać badaniom Gallupa z 2016 roku dotyczącym zadowolenia z pracy przeprowadzonym w 130 krajach na wszystkich kontynentach, to statystycznie masz duże szanse, że znajdujesz się albo w 63% pracowników niezaangażowanych w swoją pracę – często produktywnych, względnie zadowolonych ze swojej pracy, ale emocjonalnie niezaangażowanych, czekających na koniec dnia roboczego i powrót do domu, albo w 24% silnie niezaangażowanych, którzy wręcz szkodzą swojemu przedsiębiorstwu i sobie, ponieważ w pracy czują się zupełnie niespełnieni, a ich podejście udziela się innym. Jeśli czujesz się zaangażowana w zajęcie które wykonujesz i nie możesz doczekać się poniedziałku – gratuluję – znajdujesz się w 13% wybrańców, którzy spełniają się w pracy zawodowej, wykorzystując swój pełen potencjał i rozwijają się zarabiając na życie.


Zaryzykuję jednak stwierdzenie, że raczej nie należysz do grupy pracowników realizujących się zawodowo, ponieważ zapewne nie czytałabyś tego artykułu. Możliwe, że zapytana odpowiedziałabyś, że całkiem lubisz swoją pracę, ale w głębi serca czujesz, że to nie jest praca Twoich marzeń, „doszłaś do sufitu”, nie widzisz w niej możliwości rozwoju, nudzisz się w monotonii wykonywanych automatycznie zadań… Jeśli tak jest, co powstrzymuje Cię przed zmianą?


Sądząc z rozmów z moimi klientami, najczęściej nie decydujemy się na zmianę, ponieważ:

1. „cokolwiek nie powiedzieć o mojej pracy daje zarobek i względne bezpieczeństwo”,

2. „przyzwyczaiłam się, 10/15/20 lat już tu pracuję, kto powiedział, że gdzie indziej będzie lepiej”,

3. „boję się zmiany i wysiłku włożonego w poszukiwanie, może bezskuteczne, nowego zajęcia i później nauki nowych umiejętności – nie wiem czy podołam takim wyzwaniom”,

4. „wiem, że ta praca nie daje mi satysfakcji i nie pasuje do życia jakie chcę prowadzić, ale nie mam pomysłu co właściwie mogłabym robić innego”…


Rozpoznajesz się w powyższych stwierdzeniach? Co jeszcze powstrzymuje Cię przed zmianą? Przywiązanie do współpracowników? Lojalność wobec szefa?…Jeśli czujesz, że utknęłaś w impasie decyzyjnym – tkwisz w wykonywanej pracy z braku lepszego pomysłu i właściwie nawykłaś już do pewnego schematu, w którym codziennie rano niezbyt chętnie wychodzisz do pracy, żeby odhaczyć kolejny dzień i dostać wypłatę; znosisz nudę i monotonię, ponieważ się do nich przyzwyczaiłaś, a co jakiś czas – w momentach kryzysu – snujesz plany zmiany pracy, po to żeby za chwilę znowu wpaść w codzienny rytm odhaczania kolejnych zadań z listy obowiązków, która nie pozostawia miejsca ani sił fizycznych na zbudowanie ciekawego pomysłu na życie – proponuję Ci, żebyś się na chwilę zatrzymała i odpowiedziała sobie na kilka pytań:


1. Gdzie będę za 5 / 10 / 15 lat, jak będzie wyglądało moje życie, jeśli nie podejmę żadnej zmiany?

2. Jakie uczucia budzą się we mnie, kiedy pomyślę, że moje życie zawsze będzie wyglądało tak jak teraz?

3. Urodziłam się wyjątkowa, z unikalnym zestawem talentów i zamiłowań. Które z nich zostaną bezpowrotnie zmarnowane, jeśli nie podejmę zmiany?

4. Czego w życiu pragnę najbardziej? Co by to dla mnie oznaczało, gdybym to osiągnęła?

5. Co opowiem moim wnukom, jak zapytają mnie: „Jak żyłaś?”


Jeśli czujesz się gotowa na razie na rozmowę o zmianie, zapraszam Cię na gratisową konsultację. Jeśli przychodzi Ci na myśl znajoma osoba, która zastanawia się nad zmianą, skieruj ją do mnie:) Formularz zapisu jest na stronie: profundo-coaching.com , lub możesz do mnie zadzwonić i umówić się pod numerem telefonu: +48 601 51 52 07. Zapraszam serdecznie:)) Do zobaczenia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *