Marka osobista. Czy ja też ją mam?

„Posiadam moją markę osobistą” – to brzmi dumnie. Czy każda z nas może się poszczycić podobnym stwierdzeniem? Absolutnie tak! Każda z nas ma swoją markę. Czy każda z nas może się poszczycić swoją marką osobistą? To zależy… na ile świadomie oraz w zgodzie ze sobą swoją markę budujemy.


Może zacznijmy od tego czym jest marka osobista. Definicji jest wiele, ale wspólnym mianownikiem we wszystkich jesteś – Ty. Twoją marką, w skrócie, jesteś Ty i Twój wizerunek, który świadomie lub nieświadomie prezentujesz innym. To kim jesteś i jak prezentujesz to kim jesteś, potrzebuje być spójne i autentyczne, żeby twoja marka była wiarygodna dla ludzi. Wiarygodność i zaufanie są fundamentem marki i dotyczą nie tylko Twoich relacji biznesowych, dotyczą tego co sobą reprezentujesz, również prywatnie. Jak to lapidarnie ujął Jeff Bezos, założyciel firmy Amazon: „marka osobista to wszystko to, co ludzie o tobie mówią gdy nie ma Cię w pokoju”… a mówią o tym jak Cię widzą i jak Cię doświadczają w różnych sytuacjach , przez całą dobę.


Od czego zacząć budowanie marki? Najpierw „być”, potem „działać” – czyli od odkrycia siebie – odkrycia, nie wymyślenia. Pierwszym słusznym pytaniem jest: Kim jestem? -Jakie mam mocne strony, talenty, naturalne umiejętności? Czego w życiu nie mogłabym nie robić? W czym jestem dobra? Co lubię robić? Co mnie interesuje? Co mnie wyróżnia?


Drugim pytaniem, bardziej związanym ze sferą działalności, jest: Jakie jest moje powołanie? – W jaki sposób mogę wykorzystać powyższe zasoby w kontekście innych ludzi? Jaką pracą mogę służyć innym? Komu chcę służyć? W jaki niepowtarzalny sposób, mogę zaspokajać potrzeby ludzi, żeby być rozpoznawalną przez to kim jestem i jak wykonuję moją pracę? Jakiej pozytywnej zmianie w świecie ma służyć moja praca? Co jest dla mnie ważne w sposobie w jaki pracuję i rezultatach, które moja praca przynosi w świecie?


Odpowiadając na powyższy zestaw pytań określasz swoją misję, wizję i wartości, którymi chcesz się kierować. Każda poważna firma, która myśli o utrzymaniu się na rynku i odniesieniu sukcesu, powinna posiadać te trzy elementy, nadające sens jej istnieniu i wskazujące drogę w kierunku, w którym wybiera zmierzać (o tym więcej w następnym odcinku). I mówiąc firma, nie mam na myśli mniejszych i większych, zarejestrowanych podmiotów gospodarczych – mam na myśli każdego pojedynczego człowieka. Tak, tak… czy tego chcesz, czy nie – swoim zaangażowaniem w pracę, zachowaniem, sposobem wyrażania się i komunikacji z innymi ludźmi, wyglądem… reprezentujesz siebie – panią prezes „JA sp zoo”. Jesteś jednoosobową firmą w pracy i poza pracą. Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujesz się napinać i udawać kogoś kim nie jesteś, wręcz odwrotnie. Punktowana jest autentyczność, bo tylko pozostając autentycznie sobą będziesz niepowtarzalna i rozpoznawalna. Dąż do rozwoju swoich mocnych stron oraz doprowadzenia do akceptowalnego poziomu niezbędnych umiejętności w obszarach, które są Ci w życiu i pracy niezbędne, a nie są twoimi naturalnymi mocnymi stronami. Deleguj wszystko co możesz oddelegować osobom, które wykonają za Ciebie efektywniej i lepiej aktywności, które nie są Twoimi naturalnymi mocnymi stronami, a są ich mocnymi stronami.


Na tym etapie pozostanie Ci tylko zadbać o ostatni element, czyli Twój wizerunek, również ten w mediach społecznościowych oraz pakiet identyfikacji wizualnej (logo, stronę www, kolorystykę…), jeśli chcesz prowadzić własną firmę. Prawdziwy wizerunek, wyrażający to kim jesteś i jaka jesteś. Pozostając sobą, zmieniaj świat na lepsze. W takim wypadku będziesz mogła w faktyczny sposób szczycić się swoją marką osobistą. Życzę Ci powodzenia w tej podróży:))

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *