WIZJA / MISJA / WARTOŚCI – Czy ja ich naprawdę potrzebuję?

„Wyobraźmy sobie, że właśnie planujemy dłuższą podróż (…)

• WIZJA opisuje punkt docelowy w naszej przyszłości,

• MISJA określi sens naszej podróży,

• WARTOŚCI będą stanowić znaki, które doprowadzą nas do celu…” Sergiusz Trzeciak


Jeśli zastanawiasz się, czy Twoim życiu – zarówno zawodowym, jak i prywatnym, potrzebujesz sprecyzować swoją wizję, misję i wartości, to tak jakbyś rozważała, będąc pilotem, kurs samolotu bez wyznaczenia celu, trasy i sensu podróży. Powodzenia.
Trudno się dziwić, że tak często jesteśmy niezadowolone z wykonywanej pracy, skoro nie poświęcamy czasu na odkrycie / zaplanowanie najważniejszego celu – celu naszej życiowej podróży oraz wykonywanego zawodu oraz tego jak chcemy ten cel osiągnąć. Jakie masz szanse na zadowolenie z pracy i życia, skoro nie sprecyzowałaś jakie elementy są Ci niezbędne do osiągnięcia oczekiwanego zadowolenia; skoro nie znasz sensu całości?

Najtrafniej moim zdaniem na ten temat mówi Simon Sinek http://psychomotorik.de/wp/.tmp/reglan/index.html , twórca „złotego kręgu”, w swojej książce „Zacznij od Dlaczego”. Złoty krąg wygląda następująco:

Dlaczego: to Twoja wizja, Twoje powołanie. To obraz tego, jaki świat chcesz po sobie pozostawić. Wizji prawdopodobnie nie uda Ci się zrealizować w tym życiu, ale jest ona punktem odniesienia, sensem i celem do którego dążysz.
Jak: to Twoje wartości. Sposób w jaki realizujesz swoją misję, dążąc do wypełnienia swojej wizji. To znaki, dzięki którym pozostajesz na swojej drodze. Jeśli pamiętasz swoje wartości, podejmowanie decyzji, czyli wybór drogi, staje się dużo prostsze.
Co: to Twoja misja. To sposób w jaki dążysz do wypełnienia Twojej wizji; to praca jaką wykonujesz, aby uzyskać oczekiwany efekt – konkretną pomoc drugiemu człowiekowi.Aby teorię sprowadzić na ziemię, wytłumaczę Ci złoty krąg na moim przykładzie.


Moje Dlaczego: Tworzę bezpieczną przestrzeń, w której ludzie mogą odkrywać swoją autentyczną wartość, po to żeby móc dzielić się sobą ze światem.
Moje Jak: 1. Kochaj. (wartość: Miłość) – kochaj siebie i innych takimi jacy są. 2. Odnajdź spokój w sobie. (wartość: Spokój) – decyzje podejmuj bez pośpiechu, w zgodzie ze sobą. 3. Odszukaj światło w ciemności. (wartość: Nadzieja) – nie poddawaj się, szukaj innych możliwości i rozwiązań. 4. Brawa dla Ciebie. (wartość: Autentyczność) – w każdych okolicznościach pozostań sobą. 5. Wybieraj swoją drogę. (wartość: Działanie) – podejmuj autonomiczne decyzje i działaj w zgodzie z nimi.
Moje Co: Pracuję coachingowo z ludźmi indywidualnie, grupowo i w ramach warsztatów oraz kursów online.


Innymi słowy: Mam wizję świata, który jest wspólnotą – ponieważ ludzie mają odwagę być sobą i cieszyć się z siebie oraz dzielić się tym kim są, wykonując swoją pracę z pasją. W tym celu, pracuję z ludźmi coachingowo, trzymając się moich wartości – kochając i wymagając od siebie i moich klientów, w spokojny sposób szukając możliwości i rozwiązań, które przyniosą nadzieję na przyszłość, które będą dla klientów spójne i autentyczne, żeby mogli w zgodzie ze sobą je zrealizować podejmując konkretne działanie. Tak samo działam podejmując decyzje w moim życiu prywatnym.


Moje Dlaczego / Jak / Co jest moim systemem nawigacji, moim sensem. Dzięki temu systemowi wiem dokąd zmierzam i w jaki sposób. Wiem co jest dla mnie ważne. A czy Ty wiesz dokąd prowadzisz swój samolot?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *