Głębszy sens kryje się w odpowiedzi na pytanie: DLACZEGO?

Pracownia alchemika. Spowite mrokiem, niedostępne dla niewtajemniczonych laboratorium, daleko od zgiełku świata. Cisza. Na półkach rzędy fiolek, kolby destylacyjne, odbieralniki. Słoje i butelki z różnymi substancjami, tłocząc się na szafkach, ukrywają w cieniu wielość barw i kolorów, którymi są wypełnione. W kominku ogień. Na dużym stole, na środku pracowni kociołki z rozgrzaną , bulgoczącą zawartością – sekretnymi składnikami, które usilnie współuczestniczą w tajemnych czynnościach. W transmutacji ołowiu w czyste, drogocenne złoto. Nad stołem w skupieniu pochyla się alchemik, intensywnie pochłonięty swoją pracą. Spójrz na jego twarz. To Twoja twarz. Uczestniczysz w tajemnicy. Zamieniasz swoje życie w czyste złoto.


Zamieniasz swoje życie w czyste złoto? Czy właśnie to robisz ze swoim życiem?
Jakie uczucia pojawiają się w Tobie, kiedy myślisz o swoim istnieniu? Poczucie tajemnicy, wdzięczność, ekscytacja, czy bardziej nuda, dezorientacja lub poczucie braku sensu? Gdzie jesteś teraz w swoim życiu? Na prostej, słonecznej drodze do jasno wyznaczonego celu, czy w ślepej uliczce w nieznanym mieście o północy? Mnie bardzo długo w życiu zawodowym towarzyszyło drugie uczucie. Chodziłam do pracy, którą przecież sama sobie wybrałam. Nie zostałam do niej zmuszona żadnym odgórnym dekretem, a jednak miałam poczucie co porannego zamachu na moją wolną wolę, kiedy wbrew sobie wyruszałam „zarobić na chleb”. Nie zastanawiałam się wtedy czemu moja praca ma służyć w dłuższej perspektywie; jaki udział w świecie chcę mieć poprzez zajęcie, którego się podjęłam; ani jakie ważne wartości realizuję. Nie miałam poczucia sensu, nie miałam poczucia sprawczości. Żyłam z dnia na dzień, bez refleksji. Poczucie bezsensu wkrótce zaczęło rozlewać się na inne sfery mojego życia. Tak to już jest z bezsensem – albo wypełnisz go sensowną treścią, albo jak czarna dziura zacznie pochłaniać przyległe rejony. Jak wypełnić życie sensem?


Jak mówi Simon Sinek: „Zacznij od Dlaczego”. Dlaczego żyję? Dlaczego pracuję? Czemu ma służyć moje życie i praca? Co jest moim powołaniem, moim Dlaczego? Odpowiedzi są ukryte w historii Twojego życia. Spróbuj przywołać w pamięci momenty, które mocno Ci w pamięć zapadły – te przełomowe, istotne oraz te drobne, ale bliskie sercu. Pozytywne i negatywne.


Jakie lekcje z nich wyniosłś? Jakie motywy się powtarzają? Jacy ludzie mieli kluczowy wpływ na tok Twojego życia? Z jakiego powodu? Co lubiłaś robić? W czym się spełniałaś? Jakie mocne strony w sobie zaobserwowałaś? Jak te wszystkie elementy do siebie pasują? Jak możesz stworzyć z nich całość? Jak możesz je realizować w swoich codziennych czynnościach w pracy, którą wykonujesz?


Wszystko czego potrzebujesz jest w Tobie. Wszystkie tajemne składniki czekają, aż je połączysz i zamienisz w czyste złoto. W życie, które ma sens. Tylko Ty masz moc to uczynić.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *