Satysfakcja w pracy? Możesz ją mieć. Sprawdź w jaki sposób.

Dlaczego nie chce mi się pracować?

Właśnie skończył się kolejny tydzień pracy. Jak Ci minął? Jakie uczucia po sobie pozostawił?

Nazwij 3 dominujące uczucia w tym tygodniu pracy. Czy to są uczucia, które chcesz odczuwać w pracy?

Jeśli powyższe trzy uczucia nie należą do przyjemnych i Twoja praca nie daje Ci poczucia sensu i szczęścia, są ku temu konkretne powody. Pewnie znasz większość z nich na pamięć. Ale czy próbowałaś kiedyś zebrać w całość za co lubisz, a za co nie cierpisz swojej pracy? Taki pełny obraz mógłby Ci pomóc dokonać zmian na lepsze w obecnej pracy lub stworzyć wizję pracy, która odpowiadałaby Twoim potrzebom.

Na początek, odpowiedz sobie. Co głównie powoduje, że Twoja praca wywołuje u Ciebie właśnie te emocje? Wypisz 3 główne emocje oraz ich źródło.

1.

2.

3.

Co sprawia, że chce mi się pracować?

W drugim kroku, zastanów się. Co sprawiłoby, że Twoja praca dawałaby Ci satysfakcję? Czego najbardziej potrzebujesz do szczęścia w pracy?

Wypisz 5 najistotniejszych dla Ciebie źródeł satysfakcji z pracy:

1.

2.

3.

4.

5.

A teraz, przy każdej z powyższych pozycji napisz stopień w jakim realizujesz daną potrzebę w swojej obecnej pracy zawodowej. Na skali 0-10.

Co widzisz? Jaka pierwsza intuicyjna myśl pojawia się w Twojej głowie na widok poziomu zadowolenia w tych 5 punktach?

Wady i zalety mojej pracy w szerszej perspektywie.

Żeby zbudować pełniejszy obraz tego jak Twoja praca może Ci pomóc w odczuwaniu satysfakcji, wspomożemy się teraz trochę teorią motywacji  Amerykańskiego psychologa Fredericka Herzberga. Herzberg zauważył, że czynniki wpływające na naszą motywację do pracy, można podzielić na dwie grupy. Czynniki higieniczne i motywatory.

Czynniki higieniczne, inaczej nazywane podstawowymi, związane są ze środowiskiem pracy. Służą do niwelowania niezadowolenia, ale ich zaspokojenie nie jest w stanie podnieść Twojego poziomu wydajności, czy poczucia spełnienia w pracy. Do czynników higienicznych należą:

– wynagrodzenie

– atmosfera i relacje w pracy – w tym, z Twoim bezpośrednim przełożonym

– warunki pracy – zarówno otoczenie, jak i charakter wykonywanej pracy

– bezpieczeństwo zatrudnienia

– pozycja, którą zajmujesz

– równowaga pomiędzy pracą i życiem prywatnym, tzw. work-life balance

– polityka przedsiębiorstwa – wartości, które faktycznie realizuje Twój pracodawca (np. co jest priorytetem – cele, pieniądze, ludzie…?)

Czynniki motywujące, inaczej zwane czynnikami wyższego rzędu, są odpowiedzialne za Twoje poczucie sensu i spełnienia w pracy zawodowej. To one dają Ci kopa do działania i wiatr w skrzydła. Jeśli nie są zaspokojone, najwyższy nawet poziom zadowolenia z czynników higienicznych, na niewiele się zda. Wysoka pensja i świetne warunki pracy nie sprawią same w sobie, że poczujesz samorealizację w pracy. Do motywatorów należą:

– praca sama w sobie – wykonywane zadania

– rozwój – zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności

– odpowiedzialność – poczucie, że coś dla mnie ważnego zależy ode mnie

– osiągnięcia – realizacja zamierzonych celów

– uznanie – wyrażanie zadowolenia przez pracodawcę

– awans – możliwość obserwowania swojego rozwoju poprzez promocję

Ja dodałabym tu jeszcze:

– sens pracy – znaczenie jakie nadajesz swojej pracy, powód dla którego pracujesz na rzecz innych ludzi, Twoje DLACZEGO – czy znasz go?

Spójrz teraz na poniższą grafikę i wypełnij ją według zamieszczonej instrukcji.

Po wykonaniu ćwiczenia: Co sobie uświadamiasz? Co szczególnie zwraca Twoją uwagę? Jak to interpretujesz?

Jak 5 najistotniejszych dla Ciebie elementów spełnienia w pracy wpisuje się w obraz jaki przedstawiają czynniki higieniczne i motywujące?

Jak do tego mają się 3 dominujące emocje, które odczuwałaś w tym tygodniu?

Co mogłabyś zrobić już teraz, żeby poprawić swoje zadowolenie z pracy? Co mogłabyś zrobić w dłuższej perspektywie? Rozpisz sobie plan działania na linii czasu na najbliższe pół roku. Pierwsze kroki i zarys późniejszych działań. Nie chowaj go do szuflady, tylko codziennie do niego wracaj. Wyznaczaj kolejne kroki w kierunku swojego celu zawodowego. Nawet jeśli jeszcze nie wiesz co byś chciała robić, jakich zmian dokonać, możesz sobie wyznaczyć termin do którego np. zmienisz pracę. Możesz również wyznaczyć pierwsze kroki, polegające na tym, że np. kupisz książkę, zapiszesz się na kurs lub konsultacje dotyczące zmiany zawodowej.

Twoje szczęście w Twoich rękach.

Z metody Herzberga płynie na pewno co najmniej jeden bardzo pozytywny wniosek. Twoje spełnienie zawodowe leży w Twoich rękach. Czynniki higieniczne są oczywiście podstawą, na której budujesz  swoją karierę. Wysoki poziom niezadowolenia w tej sferze będzie Ci zabierał radość z pracy i spędzał sen z powiek, nawet przy wysokim poziomie zadowolenia w sferze motywatorów. Niemniej jednak, to motywatory dadzą Ci poczucie sensu i spełnienia. Bez wysokich motywatorów najlepiej płatna praca na wysokim stanowisku może być złotą klatką, która trzyma Cię przed spełnieniem w życiu zawodowym, a w konsekwencji również przed szczęśliwym życiem. Życiem, w którym cieszysz się, że jesteś Sobą!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *