Każdy dzień jest małym życiem.

„Każdy dzień to odrobina życia: każde przebudzenie to odrobina narodzin, każdy poranek, to odrobina młodości, każdy sen zaś, to namiastka śmierci.” Artur Schopenhauer

Myślałaś kiedyś o swoim dniu codziennym jak o małym życiu? O ile cenniejszy wydaje się być dzień, kiedy pomyśleć o nim w taki właśnie sposób! Wtedy na samą myśl o tym, że dni mogłyby mi „przeciekać przez palce” przechodzą mnie dreszcze zgrozy:) Wtedy łatwo mi przychodzi myślenie o KAŻDYM dniu jak o cennym skarbie, który chcę wykorzystać z namysłem; albo jak o pięknym naczyniu, które chcę wypełnić cenną zawartością. Wtedy przestaję czekać na to co będzie kiedyś, na „lepsze” dni, na weekend, na wakacje, na spełnienie moich nieokreślonych marzeń w nieokreślonej przyszłości. Wtedy chcę działać i wkładać w moje dni to co najlepsze już teraz, zaczynając od dzisiaj!

„Nie widzimy rzeczy takimi, jakimi są. Widzimy je takimi, jakimi my jesteśmy.” Anais Nin

Zastanów się chwilę nad tym jak obecnie zazwyczaj wygląda Twój dzień. Czym jest wypełniony? Co to mówi o Twojej obecnej kondycji oraz tym kim wybierasz być? Czy wybierasz odwagę, twórczość,… czy raczej marazm, przystosowanie, powolne usychanie?
Zanim odpowiesz sobie na kilka pytań, które znajdziesz poniżej, naprowadzających na to czym chciałabyś wypełnić Twoje dni, żeby to NAPRAWDĘ były TWOJE dni, proponuję Ci zastanowić się najpierw nad tym co chciałabyś CZUĆ w Twoim codziennym życiu. Jakie trzy uczucia chcesz, żeby towarzyszyły Ci każdego dnia? Czy chcesz, żeby to była radość, witalność, miłość, wdzięczność, obfitość, inspiracja,…? Co potrzebujesz czuć, żeby czuć, że żyjesz?

Moje 3 uczucia:

1.

2.

3.

„Nie uginaj się, nie tłum niczego, nie próbuj logiki, nie dopasowuj własnej duszy do panującej mody. Raczej bądź bezlitosny w swoich najintensywniejszych obsesjach.” Franz Kafka

Wybieraj zajęcia i aktywności, które będą wywoływać u Ciebie te 3 uczucia. Zastanów się teraz, jak chcesz Twoje 3 uczucia „zmaterializować” w Twoim życiu. Robiąc CO dokładnie, będziesz czuła się tak, jak zadeklarowałaś to powyżej? Odpowiadając na poniższe pytania spróbuj na chwilę wyłączyć wewnętrzne filtry: „to nierealne…”, „w mojej obecnej sytuacji to się nie uda…”, „jak miałabym tego dokonać?…”, „nie mam na to czasu, pieniędzy, ani możliwości…”, „ co ludzie pomyślą?…” Wszystkie wątpliwości będziesz mogła rozpatrzyć później. Na razie daj sobie chwilę wolności i nie martwiąc się o czas, pieniądze, czyjeś pozwolenie i okoliczności, wsłuchaj się w siebie, w to co Ci w duszy gra. Zastanów się nad swoim codziennym, wymarzonym dniem pracy.

Podziel kartkę na 4 części odpowiadające 4 porom dnia i zrób harmonogram idealnego dnia. Odpowiedz sobie na poniższe pytania: Jak wygląda mój idealny dzień od rana do nocy? Co robię 1. rano, 2. popołudniu, 3. wieczorem i 4. w nocy przed spaniem? (stwórz harmonogram) Gdzie się budzę? Ile śpię? Jak dbam o zdrowie i kiedy? Co jem? Co czytam? Czego się uczę? Z kim / gdzie / na jakich czynnościach spędzam czas w poszczególnych porach dnia? Na czym polega moja praca? Z kim pracuję? Jakie czynności wykonuję w pracy, które sprawiają mi największą przyjemność? Ile czasu poświęcam na pracę? Na czym polegają moje rozrywki? Czego potrzebuję do szczęścia? Jak buduję harmonię w moim życiu, tak żeby było w nim obecne wszystko to, czego potrzebuję do szczęścia?

„Nie ma większej męki, niż noszenie w sobie nieopowiedzianej historii”. Maya Angelou


Opowiedz własną, autorską historię swoim życiem, każdym jego dniem. Stwórz życie, które będzie dopasowane do Ciebie. Nie dopasowuj na siłę siebie do okoliczności życia… To nie oznacza, że nie masz być realistką. To oznacza, że masz określić czego potrzebujesz ZANIM powiesz: „ To niemożliwe”. Najpierw potrzebujesz wiedzieć CZEGO DOKŁADNIE CHCESZ OD ŻYCIA oraz kim jesteś i nad czym jeszcze potrzebujesz popracować w sobie, żeby stać się osobą, która będzie czuła się „jak ryba w wodzie” w takim dniu o jakim marzysz! Wchodząc do restauracji nie oczekujesz, że obsługa zgadnie na co masz ochotę. Sama potrzebujesz podjąć decyzję co wybierasz. Dlaczego w życiu miałoby być inaczej;)?

Zdecyduj co wybierasz i dlaczego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *