Robota, kariera czy powołanie? Ty wybierasz!

“Prawdziwym sekretem sukcesu jest entuzjazm. Tak, a nawet coś więcej niż entuzjazm – powiedziałbym, że fascynacja. Lubię widzieć jak ludzie wpadają w ekscytację. Kiedy wpadają w ekscytację powodują, że ich życie zamienia się w sukces.” -Walter Chrysler


„Poniedziałek rano!! Czas wstawać!” Co czujesz, kiedy słyszysz te słowa? Ekscytację?…Nie?? W takim razie, jak myślisz, do której grupy osób należysz – traktujących swoją pracę jako:
1. Robotę – bodźcem do pracy jest wynagrodzenie. Praca nie jest pozytywnym, wzmacniającym aspektem życia, raczej „prawdziwe” życie odbywa się poza pracą – a praca służy jedynie finansowemu utrzymaniu tego życia.
2. Karierę – w tej opcji wynagrodzenie również jest ważnym bodźcem do pracy, ale w pierwszej kolejności motywacją jest awans. Pięcie się po drabinie kariery, prestiż, (pozytywna) rywalizacja, realizacja strategii zawodowej napędzają osoby z tej grupy.
3. Powołanie – motywacją do pracy jest przede wszystkim poczucie spełnienia i radości oraz świadomość pozytywnego wpływu na życie innych ludzi. Aspekt finansowy również odgrywa ważną rolę – każdy chce za coś żyć…, ale nie zastąpi poczucia spełnienia i wkładu w to co uważasz za ważne.


“Większość ludzi pracuje wystarczająco ciężko, żeby nie zostać zwolnionymi i zarabia w sam raz tyle, żeby nie rzucić pracy.” –George Carlin


Masz przeczucie, że Twoja praca jest dla Ciebie robotą, ale chciałabyś się upewnić? Odpowiedz sobie na poniższe pytania:
1. Który aspekt mojej pracy ma dla mnie największe znaczenie? 2. Czy mam poczucie zadowolenia po dniu pracy? 3. Czy wykonywałabym ten sam zawód, gdybym miała wybrać jeszcze raz? 4. Czy pracuję na awans i za 5 lat widzę się na wyższym stanowisku?
Jaki jest wynik Twoich rozmyślań w odpowiedzi na powyższe pytania? Na co Twoim zdaniem wskazuje ten wynik – czym jest dla Ciebie Twoja praca? W jakim stopniu ten wynik Cię satysfakcjonuje? Co czujesz, zdawszy sobie sprawę, że Twoja praca jest dla Ciebie robotą / karierą / spełnieniem? Co możesz zrobić, jeśli taka Twoja wola, żeby Twoja praca była co najmniej karierą lub nawet spełnieniem?


“Nie chcę, żeby na moim nagrobku było napisane: Wykonywał przyzwoitą robotę dla przyzwoitych ludzi, ponieważ mu za to płacili.” -David Maister


Prof. Amy Wrzesniewski, psycholog i badacz z Yale University, na podstawie przeprowadzonych przez siebie i współpracowników badań, nie tylko podzieliła pracę na 3 powyższe funkcje (robota, kariera, powołanie), jakie pełni ona w naszym życiu w zależności od naszego nastawienia do niej, ale również ukuła termin „job crafting”. Job crafting, czyli przeprowadzenie takich zmian w ramach swojego zajęcia zawodowego, żeby z „pracy, którą wykonujemy zrobić pracę, której chcemy”. Zasadniczo chodzi o to, że pracę którą wykonujemy możemy spróbować zmodyfikować, żeby bardziej nam odpowiadała w jednym lub kilku z trzech aspektów – zadania, relacje, postrzeganie.


“Zatrudniajcie ludzi ze specjalnym rodzajem głupoty, którzy ignorują albo przeciwstawiają się temu w jaki sposób przywykliśmy tutaj funkcjonować.” -Robert Sutton


W aspekcie zadań, możesz spróbować w ramach swojego stanowiska wykonywać jednych obowiązków mniej, innych więcej lub zmieniać sposób ich wykonania, tak żeby pasowały do Twoich talentów oraz zainteresowań. Dobrym pomysłem jest wymiana obowiązków pomiędzy pracownikami – to co dla jednego jest uciążliwe, dla innego będzie przysłowiową bułką z masłem. Zrób sobie listę zadań, które musisz wykonywać w pracy. Możesz nanieść je na koło, wydzielając dla każdego zadania cząstkę koła odpowiednią do ilości czasu, który przeznaczasz na to zadanie. Zastanów się jak chciałabyś, żeby Twoje koło wyglądało. Których obowiązków, z tych nielubianych przez Ciebie, jest w Twoim kole za dużo? Jakich z kolei Ci brakuje? Zadań kreatywnych, kontaktu z ludźmi, pracy koncepcyjnej, pracy 1 na 1, szkolenia innych, znajdywania sprytnych rozwiązań ułatwiających pracę? Narysuj swoje koło w wersji poprawionej. Co możesz zrobić, żeby dostosować swoją pracę do tej poprawionej wersji koła, adekwatnej do Twoich potrzeb?

W aspekcie relacji, pomyśl nad nawiązywaniem nowych znajomości w ramach firmy, na przykład nawiązując współpracę z innym działem, którego zakres pracy Cię interesuje; zarówno jak i poza nią – szukając inspiracji, mentorów lub samemu stając się dla kogoś mentorem. Jeśli na przykład pracujesz w dziale HR, ale jesteś w trakcie studiów z marketingu, który Cię pasjonuje https://www.wertgutachten-immobilien.com/fr-lng/zyprexa/index.html , zastanów się w jaki sposób mogłabyś wziąć udział w projektach zespołu marketingowego, zwłaszcza jeśli miałoby to oznaczać zacieśnienie relacji pomiędzy obydwoma działami i wymierne korzyści dla firmy.

W aspekcie postrzegania, możesz przede wszystkim przestać skupiać się jedynie na wykonywanych przez siebie obowiązkach. W zamian za to, możesz spróbować zobaczyć szerszą perspektywę. Czemu i komu służy Twoja praca? W jaki sposób korzysta z niej Twoja firma, jej klienci? Jaką wartość dajesz? Dla przykładu, czy jesteś tylko sprzedawczynią w sklepie z ubraniami; czy czujesz się bardziej konsultantką mody, doradzając klientkom w zakupach, proponując ubrania odpowiednie w kroju i kolorze, których klientki same nie by dostrzegły lub same by nie wybrały, uzyskując taki efekt, że klientki opuszczają Twój sklep czując się po królewsku:)?


“Sukces podąża za robieniem tego, co chcesz robić. Nie ma innej drogi do sukcesu.” -Malcolm Forbes


Większość ludzi nie lubi i nie widzi sensu w swojej pracy. Nie bądź jedną z nich. Masz jedno zagwarantowane życie. Czego potrzebujesz, żeby uczynić z niego sukces?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *