Zanim zmienisz pracę. Znajdź esencję tego co najbardziej lubisz robić.

„Jestem uzdrowicielką” – tak nazwała swoje stanowisko pracy jedna ze sprzątaczek, pracujących w szpitalu, w którym Amy Wrzesniewski prowadziła swoje badania nad satysfakcją z pracy. Zapytana o szczegóły, odpowiedziała – „Tworzę czyste i sterylne przestrzenie, aby ludzie mogli wyzdrowieć.”

W przeciwieństwie do swoich koleżanek z oddziału, które zgodnie z opisem stanowiska, uważały się za sprzątaczki i twierdziły, że ich praca jest mało wymagająca, nudna i wykonują ją tylko ze względu na zarobki – „uzdrowicielka” uważała, że jej praca wymaga specjalnych kwalifikacji, jest znacząca i służy budowaniu relacji.

„Uzdrowicielka” dopasowała pracę do swoich talentów i osobowości, dodając do swoich zajęć takie, które nie znajdowały się w opisie pracy. Budowała niestandardowe dla wykonywanego zajęcia relacje z ludźmi. Poza wykonywanymi na co dzień czynnościami, widziała większą wartość, którą dawała pacjentom. Potrafiła nadać swojej pracy nowe znaczenie, a sobie nową tożsamość w systemie organizacji.

Chyba większości z nas trudno jest wykonywać pracę, w której lwią część czasu i energii zajmują  zajęcia niezgodne z naszymi predyspozycjami, talentami, wartościami. Zwłaszcza jeśli uważamy ją za mało przydatną społecznie, bo nie widzimy jej rezultatów w życiu konkretnych ludzi. Ja z tego powodu założyłam własną firmę, ale to wcale nie musi być jedyne rozwiązanie.

A jak to jest u Ciebie? Marzy Ci się własna firma, czy wolisz etat? Jeśli szukasz sensu w swojej pracy, a nie chcesz brać na siebie stresu samodzielnego poszukiwania klientów i wypracowania zarobków, zacznij tam gdzie jesteś. Zanim zmienisz pracę, spróbuj znaleźć esencję tego co lubisz robić. Nie proponuję Ci samozwańczej zmiany nazwy stanowiska pracy, ani wyznaczania sobie obowiązków, które nie służą organizacji, w której pracujesz, ale możesz wykorzystać job crafting. Najlepiej razem ze swoim zespołem spróbuj zrobić trzy rzeczy:

1.      Zrób mapę tego co dokładnie robisz w swojej pracy. Na co poświęcasz swój czas? Jakie zadania i relacje pochłaniają Twoją energię i uwagę?

2.      Wypisz jakie masz mocne strony, wartości, pasje. Które z Twoich zawodowych zadań i relacji współgrają z Twoimi wartościami, mocnymi stronami i pasjami w sposób, który uważasz za sensowny?

3.      Zastanów się jak możesz zmienić swoją pracę, aby stała się dla Ciebie bardziej znacząca. Weź pod uwagę: zmianę zadań – które możesz delegować lub zamienić z innymi osobami z zespołu. Zmianę relacji – jakie nowe relacje wewnątrz organizacji możesz nawiązać np. z osobami z innych działów? Zmianę postrzegania znaczenia swojej pracy i roli w organizacji – tak jak to zrobiła sprzątaczka-uzdrowicielka.

Z przyjemnością poznam Twoją perspektywę! Odezwij się do mnie w każdej chwili. Jestem tu, aby Cię wspierać! Jeśli masz pytania, potrzebujesz wyjaśnień lub czujesz się zagubiona na zawodowym rozdrożu, napisz do mnie na adres magdalenamoskal@profundo-coaching.com.

Cenię Twoje osobiste doświadczenie i chętnie dowiem się, gdzie jesteś na swojej drodze. Nie musisz spędzać życia na rozdrożu:)

Pozdrawiam Cię serdecznie.

Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *