128. Utknęłaś?

7 pytań do zmiany.

Lubię czasem bawić się słowami. To taka moja przypadłość jeszcze z czasów pierwszych studiów – filologii angielskiej. I tak, ostatnio pochwyciło moją uwagę słowo – „zostać”. Rdzeniem tego słowa jest „stać”, które sugeruje jakąś gotowość do działania. Kiedy stoję, a nie siedzę i nie leżę, oznacza to, że jestem gotowa do wyruszenia w jakąś drogę. I to jest właśnie ciekawe. Ponieważ czasownik „zostać” może być użyty na dwa różne, przeciwne sobie sposoby. Mogę „zostać” w tym miejscu, gdzie jestem – czyli pomimo gotowości, nie wyruszyć nigdzie. Albo mogę „zostać” właścicielką firmy/mamą/żoną… – czyli wyruszyć w podróż, która ma potencjał być może zupełnie zmienić moje życie. Wszystko zależy od mojej decyzji, czy ostatecznie wykorzystam ten potencjał tkwiący we mnie oraz sytuacji.

Tak sobie myślę, jak cienka jest granica pomiędzy utknięciem w jakiejś trudnej dla nas sytuacji, a wyruszeniem w drogę. Zdarza nam się na długie lata utknąć, z każdym kolejnym rokiem coraz bardziej wrastając w rzeczywistość, w której nie chcemy wcale być. A im dłużej zostajemy w tej rzeczywistości, tym trudniej nam sobie wyobrazić, że mogłybyśmy zostać kimś innym, niż być tą osobą, która utknęła.

Tymczasem, każda zmiana zaczyna się przecież od marzenia, od wizji tego czego pragniemy.

I nie ma oczywiście nic złego w określeniu czego nie chcę. Tylko, że to jest zaledwie pierwszy etap procesu zmiany. Pozostanie na tym etapie kończy się zgorzknieniem i utknięciem. Żeby dokonać zmiany, potrzebujemy zobaczyć cel. Bez jasnego obrazu upragnionej przyszłości, gubimy się, nie widzimy drogi. „Zostajemy w miejscu” zamiast „zostać kimś, kim chcemy zostać”.

Liczba 7 jest symbolem zmiany. A ja mam dla Ciebie 7 pytań o zmianę:

  1. W czym utknęłaś?
  2. Czego chcesz w zamian? Jak chcesz, żeby było?
  3. Jak będziesz się czuć, gdy to uzyskasz?
  4. Co jeszcze się poprawi/zmieni, gdy dokonasz zmiany?
  5. Który z posiadanych przez Ciebie zasobów – umiejętności, wiedzy, talentów, cech – będzie szczególnie przydatny w rozwiązywaniu tej sytuacji?
  6. Kiedy odniosłaś sukces w rozwiązywaniu podobnej sprawy?
  7. Jaki możesz zrobić pierwszy krok, żeby zmienić sytuację zgodnie ze swoim oczekiwaniem?

Odpowiadając na te pytania, wyobraź sobie, że Twoja wymarzona przyszłość jest Twoją teraźniejszością. Poczuj emocje, które chcesz czuć, jak zrealizujesz marzenie – wtedy łatwiej odpowiesz na kolejne pytania.

Boisz się wyobrazić sobie to czego pragniesz? Czego dokładnie się boisz? Co ważnego możesz stracić, jeśli podejmiesz zmianę? Co ważnego stracisz, jeśli nie podejmiesz zmiany? Jak możesz pogodzić te dwa sprzeczne dążenia w sobie?

Jeśli stoisz na (zawodowym) rozdrożu i zastanawiasz się „Co dalej?”, zapraszam Cię do współpracy w indywidualnym procesie „Jesteś DARem”.  Żeby sprawdzić, czy ten proces jest dla Ciebie, zapisz się na gratisową konsultację tutaj: https://magdamoskal.com/kontakt/

Czuj się serdecznie zaproszona/zaproszony:)

Z miłością.

Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *