145. Felt sense. Jakie to uczucie być Tobą?

Przyzwyczajamy się do siebie. Do tego kim myślimy, że jesteśmy oraz jak postrzegamy siebie, często przez oczy innych ludzi. Do tego stopnia, że nie wyobrażamy sobie, że mogłybyśmy znać siebie inną. Doświadczać siebie inaczej niż doświadczamy. Doświadczać życia inaczej.

Często niesiemy ze sobą bagaż przekonań na własny temat, budowanych od dzieciństwa, niewiele mający wspólnego z tym, kim naprawdę jesteśmy. Z ust naszych opiekunów, nauczycieli, koleżanek słyszałyśmy różne stwierdzenia na nasz temat – niektóre wzmacniające, niektóre raniące. Byłyśmy traktowane bez empatii (= nie zasługujesz na miłość) lub w sposób nadopiekuńczy (= sama sobie nie poradzisz). Bywało, że bez odpowiedniego wsparcia stawałyśmy do zadań znacznie przekraczających nasze umiejętności i możliwości w zbyt młodym wieku (=życie jest za trudne / nie jestem wystarczająco dobra). I wiele innych. Każda sytuacja, w której brałyśmy udział budowała nowe lub wzmacniała stare przekonanie na nasz własny temat.

I tak, możesz żyć w przekonaniu, że nie jesteś odważna, a przynajmniej nie na tyle, żeby żyć tak jak byś naprawdę chciała, więc żyjesz z poczuciem wewnętrznego skurczenia i lęku. Albo, że nie jesteś wystarczająco kompetentna, więc żyjesz z poczuciem wstydu. Albo, że spóźniłaś się na własne życie, bo najlepsze lata Ci minęły i nic nie zwróci utraconego czasu, więc żyjesz w poczuciu braku nadziei oraz stłumionej złości i żalu. Albo, że życie wymaga wysiłku, więc ciągle się zmagasz z natłokiem – w pracy, w relacjach – żyjesz w nie swoim rytmie, w chaotycznym pośpiechu. Albo, że będziesz wartościowa, jak spełnisz jakiś określony warunek – zarobki, prestiż, poświęcenie dla innych, wykształcenie… – więc żyjesz nie swoim życiem, w oderwaniu od siebie, z wewnętrzną pustką.

I wyobraź sobie, jak by to było, gdybyś żyła z poczuciem, że Twoja prawdziwa natura jest odważna i ciekawa, gotowa wyjść życiu naprzeciw? Że jesteś kompetentna i możesz cieszyć się swoimi dokonaniami? Że w życiu jesteś zawsze na czas, a najlepsze jest wciąż przed Tobą, bo Życie Cię wspiera z miłością. Że żyjesz we własnym rytmie, lekko i dajesz sobie (oraz innym) prawo do utrzymania tego indywidualnego rytmu. Że możesz być wolna, żyć zgodnie ze swoimi wartościami i potrzebami, więc jesteś pełna miłości oraz wdzięczności – do siebie, do innych, do życia…

Jeśli stoisz na (zawodowym) rozdrożu i zastanawiasz się „Co dalej?”, zapraszam Cię do współpracy w indywidualnym procesie „Jesteś DARem”.  Żeby sprawdzić, czy ten proces jest dla Ciebie, zapisz się na gratisową konsultację tutaj: https://magdamoskal.com/kontakt/

Czuj się serdecznie zaproszona/y.

Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *