155. Być jak mama. O wnoszeniu harmonii do świata, który jest „bezdomny”.

Zastanawiałam się ostatnio co to znaczy być Mamą. W tym roku moje dzieci kończą15, 21 i 23 lata. To czego chcę dla nich najbardziej to: samodzielności i siły w stanowieniu o sobie; odwagi do bycia autentycznie sobą oraz miłości „w dwie strony” – zarówno jako poczucia bycia kochanymi, jak i wnoszenia miłości do życia innych. I pragnę pięknego świata dla moich dzieci.

Kiedy patrzę wstecz na moje macierzyństwo, żałuję paru rzeczy, które dzisiaj zrobiłabym inaczej. Wszystkie one sprowadzają się zasadniczo do jednej lekcji życiowej, którą cały czas odrabiam: relacje mają pierwszeństwo przed wszystkim innym. A relacje są możliwe, kiedy potrafię być „w domu ze sobą”. TWORZĄC MÓJ WEWNĘTRZNY DOM, jednocześnie tworzę dom dla innych.

Każda kobieta ma potencjał do bycia mamą, co nie oznacza automatycznie, że będzie chciała urodzić dziecko. Bycie mamą jest, moim zdaniem, przede wszystkim tożsame z „byciem domem” – dla siebie, dla innych oraz dla świata, który wydaje się bezdomny. Ta bezdomność świata przejawia się:  

  • brakiem bezpiecznego miejsca do życia – niszczymy nasze środowisko naturalne, toczymy wyniszczające wojny…
  • brakiem wspierających relacji – życie społeczne jest w dużej mierze oparte na rywalizacji i porównywaniu się – do tego wielu osobom służy praca i media społecznościowe; a życie rodzinne często cierpi przez emocjonalną niedostępność rodziców
  • głodem – w naszej kulturze, ciągle nam mało – pieniędzy, doświadczeń, zaszczytów…

Bycie mamą, bycie rodzicem, bycie domem jest procesem dojrzewania, w którym rozumiejąc nasze potrzeby, mając kontakt z naszymi uczuciami, żyjąc w zgodzie z naszymi wartościami, tworzymy taką przestrzeń – najpierw w sobie, która jest bezpieczną przystanią w podróży przez życie. Dla nas i dla innych. Bez tego procesu nie stworzymy świata, który jest pięknym, bezpiecznym miejscem do życia.

Jeśli stoisz na życiowym rozdrożu i zastanawiasz się „Co dalej?”, zapraszam Cię do pobrania D.A.R.mowego e-booka „Odważ się na Siebie”, który znajdziesz na mojej stronie: https://magdamoskal.com

Dbaj o Siebie, bo jesteś Darem,

Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *