156. Homecoming. Co to znaczy czuć się w sobie jak w domu?

Bycie w sobie jak w domu jest odczuciem ciała i jest związane z naszym układem nerwowym. Układ nerwowy działa zero jedynkowo. Odczuwa to co się dzieje w ciele i na zewnątrz ciała – jako bezpieczne, albo jako niebezpieczne. Poczucie bezpieczeństwa zarówno ze środka ciała jak i na zewnątrz jest odczuciem bycia w bezpiecznym domu. Jeżeli jednak bezpieczeństwo zostaje zakłócone, wewnątrz lub na zewnątrz, układ nerwowy rozpoczyna alarm.

Pierwszym etapem alarmu jest przejście w stan zwiększonej aktywności – walki lub ucieczki. Czujemy wtedy frustrację, gniew, złość lub troskę, niepokój, strach, panikę. Na tym etapie organizm mobilizuje energię do działania obronnego. Nasze ciało może zareagować zawrotami lub bólem głowy, bólem karku i pleców, ogólnym napięciem i dyskomfortem. Mamy wtedy poczucie, że świat jest zagrażającym miejscem.

Jeśli z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie zareagować na zagrażającą sytuację broniąc się lub uciekając, nasz układ nerwowy przechodzi do kolejnego etapu alarmu – zamrożenia. Jest to stan, w którym energia zmobilizowana do walki lub ucieczki zostaje zamrożona. Stan immobilizacji, czyli uśpionej aktywności. Nasze ciało może wtedy odczuwać ogólny brak energii, osłabienie, zmęczenie, odrętwienie, a na poziomie emocjonalnym bezsilność, brak nadziei, wstyd, depresję, dysocjację… Mamy poczucie, że nie mamy kontaktu ze światem.

Wszczęcie alarmu przez układ nerwowy niekoniecznie jest wynikiem rzeczywistego niebezpieczeństwa. Jeżeli nasz układ nerwowy jest od lat obciążony energią trudnych, nieprzepracowanych wydarzeń, zamrożoną w naszych tkankach, najmniejszy bodziec będzie wyzwalać alarm. Życie na wiecznym alarmie – w stanie pobudzenia lub zamrożenia – jest koszmarem i powoduje ogromny stres. Dlatego naszym zadaniem jest szukanie drogi do naszego wewnętrznego domu.

Co może pomóc układowi nerwowemu w powrocie do domu? Wszelkiego rodzaju praca z ciałem i emocjami wspomagająca procesy samoregulacji, np.:

– terapia typu IFS, Compassionate Inquiry, Somatic Experiencing…

– TRE, terapia krzyżowo-czaszkowa, warsztaty Lowenowskie…

– joga, pilates, masaż, sztuki walki, tai chi, biodanza, taniec i śpiew…

– biofeedback

– medytacja

– przebywanie w naturze

– budowanie wspierających relacji z ludźmi i zwierzętami

– rozpoznawanie potrzeb ciała – odpowiedni sen, dieta, ruch, odpoczynek, rytm dnia, zabawa…

Jeśli stoisz na życiowym rozdrożu i zastanawiasz się „Co dalej?”, zapraszam Cię do pobrania D.A.R.mowego e-booka „Odważ się na Siebie”, który znajdziesz na mojej stronie: https://magdamoskal.com

Dbaj o Siebie, bo jesteś Darem,

Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *