Co motywuje do pracy? Gdzie to znaleźć?

 Niegasnący entuzjazm.

„Ludzie wierzą, że aby odnieść sukces trzeba wstawać wcześnie. Otóż nie, trzeba wstawać w dobrym humorze.”  Marcel Achard

Leje jak z cebra. Niebo gęsto zasnute chmurami. Ptaki, owady i wszystko co żyje pochowało się w przeróżne zakątki i dziuple. Nigdzie żywej duszy. Tylko drzewa stoją, bo muszą. Siedzę przy biurku i praca wre. Nie mogłam wymarzyć sobie lepszego dnia do pracy. Przynajmniej słońce nie kusi do spędzenia dnia na łonie natury. Natura trzyma mnie w domu, przy pracy.

Dziesięć dni później, bez zmian. Motywacja do pracy mi nie gaśnie. Nie wierzę we własne szczęście. Deszcz dziesięć dni z rzędu… co za zrządzenie losu!

Ciekawa jestem Twojej miny w tym momencie. Po przeczytaniu pierwszych dwóch akapitów. Jeśli dotarłaś do tego zdania, to chwała Ci za to.  Wbrew pozorom ten tekst nie jest o stanach maniakalnych. Próbowałam sobie tylko wyobrazić osobę o wysokiej motywacji polską jesienią:) Trochę przerysowałam. Przyznaję, ale… musisz przyznać, że gdybyś posiadała taką motywację do pracy, nic by Cię nie powstrzymało w drodze do sukcesu? Pytanie tylko: skąd ją wziąć?

Źródło motywacji do pracy.

„Wszyscy przeżywają upadki. Zwycięzcą jest ten, kto szybciej się podniesie i ruszy dalej.” Regina Brett

Źródła motywacji mogą być wewnętrzne i zewnętrzne.

Motywację zewnętrzną podzieliłabym na dwa rodzaje:  nakaz i inspirację – w zależności od tego, czy wymaga użycia przemocy, czy też nie. Ta motywacja posiada jeden mankament. Jej źródło musi być stale obecne w moim życiu, żeby motywacja była we mnie żywa, a ja mogę nie mieć do niego stałego dostępu. Poza tym, zewnętrzny rodzaj zasilania ma tendencję do łatwego wyczerpywania się.

Motywację wewnętrzną mogę utrzymywać ze swojego własnego źródła, które zawsze noszę w sobie. Moja rola polega na tym, żeby to źródło było zawsze żywe. Do tego są mi potrzebne moja MISJA, WIZJA i WARTOŚCI, o których przeczytasz TUTAJ.  Jeśli wiem co jest moim większym celem (zawodowym) oraz jaką drogą chcę go osiągnąć, będąc przy tym blisko moich wartości – motywacji mi nie zabraknie do końca życia. Przykładowo,  jeśli chcę, żeby świat był pełen pięknych, mądrych ludzi, którzy znają swoją wartość i wiedzą jak ją wykorzystać, żeby realizować swój potencjał w pracy i czuć spełnienie, pracuję jako coach kariery, której główne wartości to miłość (do dawania akceptacji), obfitość (do dzielenia się np. wiedzą), tajemnica (do odkrywania zakrytych darów moich klientów).

Co pomaga podtrzymać zmotywowane działanie.

„Podejście od wewnątrz mówi, że zwycięstwa publiczne muszą być poprzedzone zwycięstwami prywatnymi, że spełnienie obietnic danych innym musi być poprzedzone dotrzymaniem obietnic sobie. (…) Praca od wewnątrz jest procesem – nieustającym procesem odnowy opartym na naturalnych prawach rządzących postępem i rozwojem człowieka.” Stephen R. Covey

Autor powyższego cytatu Stephen Covey,  jest równocześnie autorem książki, z której tej cytat pochodzi , czyli „7 Nawyków Skutecznego Działania.”  7 nawyków to drogowskazy na drodze sensownego, pełnego wewnętrznej motywacji życia.

7 nawyków skutecznego działania.

Nawyk 1: Bądź proaktywna. Działaj według własnych wartości, a nie chwilowych emocji. Zamiast reagować emocjonalnie na warunki zewnętrzne, pamiętaj o swoich celach i utrzymuj wewnętrzny wysoki nastrój.  Bądź bardziej jak termostat, który ma ustawioną temperaturę i grzeje dopóki jej nie osiągnie w pomieszczeniu; niż jak termometr, który tylko wskazuje temperaturę na zewnątrz.

Nawyk 2: Zaczynaj z wizją końca. Działaj zgodnie ze Swoją misją życiową. Wiedz co dla Ciebie ważne. Najpierw wyznaczaj cele, potem zastanawiaj się nad środkami dotarcia do niego. Zanim wytniesz maczetami  ścieżkę w dżungli, sprawdź czy to na pewno odpowiednia dżungla:)

Nawyk 3: Rób najpierw to, co dla Ciebie najważniejsze. Podziel działania do wykonania w ramach Twojej misji na cztery kategorie: 1. ważne i pilne – ważne opatrzone datą wykonania; 2. ważne i niepilne – ważne bez określonej daty wykonania; 3. nieważne i pilne – zazwyczaj zadania, o których wykonanie ktoś inny nas poprosił oraz 4. nieważne i niepilne – pochłaniacze czasu. Zadanie polega na działaniu głównie na zadaniach w kategorii 2, która niedopatrzona lubi się zamieniać w kategorię 1, co może oznaczać działanie w stresie. Kategoria 3 oraz 4 powinny zostać ograniczone do minimum.

Nawyk 4: Myśl w kategoriach wygrana – wygrana. Dąż do obopólnych korzyści we wszystkich interakcjach. Nie działaj kosztem innych, a tym bardziej swoim. Pracując, współdziałaj i twórz bliskie relacje z ludźmi. Bądź wiarygodna/y.

Nawyk 5: Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumiany. Najpierw słuchaj, potem mów. Słuchaj uważnie, żeby zrozumieć punkt widzenia drugiego człowieka.

Nawyk 6: Synergia. Używaj wszystkich nawyków jednocześnie.

Nawyk 7: Ostrzenie piły. Odpoczywaj! Planuj swój odpoczynek na poziomie fizycznym, umysłowym, duchowym i społeczno-emocjonalnym.

Które z 7 nawyków już realizujesz? Jak Ci to podnosi poziom motywacji do działania?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *