Frustracja z powodu pracy sięga zenitu.
„Moja praca jest do du…y.” Czy takie ponure myśli czasami krążą po Twojej głowie? Masz poczucie, że marnujesz swój czas w robocie, za którą Ci płacą, ale w której nie widzisz żadnego sensu? Dni płyną nieubłaganie jeden za drugim. Robią się z nich tygodnie, miesiące i lata… Ty tymczasem tkwisz w tym samym miejscu, albo nawet innym – u kolejnego pracodawcy, ale w podobnej pracy – bez perspektyw, bez wyzwań, bez radości. Już się może nawet przyzwyczaiłaś/eś do tego, że „to już tak jest”. Robisz praktycznie codziennie to samo, więc dobra/y w tym jesteś – masz status eksperta. Nie musisz się specjalnie wysilać, żeby zrealizować codzienne zadania. Z drugiej strony jednak… masz trochę dość tej powtarzalności do znudzenia.
Prace możesz mieć różne. Życie masz tylko jedno.
Życie mija. Coraz młodsza/y nie jesteś. Opcje zawodowe raczej się kurczą niż poszerzają. Praca zajmuje ogromną część Twojego życia każdego dnia, a Ty zwyczajnie chcesz, żeby to była udana część życia, aby miała sens i dawała również radość, nie tylko zarobek. Chcesz, żeby się opłacało w nią inwestować – czas, wysiłek, rozwój… Pragniesz mieć z niej zwrot, czyli godziwe zarobki, ale również satysfakcję – w postaci realnej pomocy komuś; wymiernych i widzialnych zmian; osiągnięcia konkretnych, sensownych celów… Chcesz się czuć żywa w pracy.
Pracy nie unikniesz, chociaż ta wizja kusi, gdy masz wszystkiego dość:)
„W życiu nie ma czasu na monotonię. Jest czas na pracę i czas na miłość. To nie pozostawia nam czasu na nic więcej.” Coco Chanel
Bardzo lubię powyższy cytat. Pokazuje priorytety. Nam się często wydaje, że na zmiany zawsze jeszcze nadejdzie czas. Zwłaszcza my kobiety często żywimy przekonanie, że możemy bez większych konsekwencji odwlekać nasze potrzeby, stawiając siebie na ostatnim miejscu prywatnie, czy pozostając w pracy, która powoduje, że kurczymy się wewnętrznie – ze strachu, że nie zasługujemy na nic lepszego albo nie podołamy zmianie zawodowej. To zresztą po części jest uzasadnione – każda zmiana wymaga przestrzeni – czasu, energii, miejsca, wsparcia… – ciężko jest zadbać o te wszystkie elementy po pracy, kiedy jesteś zmęczona, a co dopiero kiedy masz rodzinę i dzieci. Tak samo poczucie, że „nie zasługuję” nie odejdzie samo. Potrzebuje zostać zaadresowane w procesie, w którym będziesz mogła poznać Siebie, ponownie złapać ze Sobą kontakt i poczuć swoją wartość.
Zrealizuj Swój potencjał.
Potencjał, który nosisz w Sobie, czeka na realizację. Niezrealizowany, będzie Cię drenował z energii przez wszystkie kolejne dni Twojego życia. Dlatego nie odpuszczaj Siebie. Zawalcz trochę o Siebie, żebyś mogła poczuć radość z tego Kim jesteś – realizując się w dobrze dobranej do Ciebie pracy i tworząc życie, w którym będziesz mogła wyrazić Siebie.
5 kroków do zmiany pracy.
Zmiana pracy w 5 krokach brzmi prosto. W rzeczywistości każdy krok to bardziej etap niż krok. Wiele zależy też od tego jaką zmianę planujesz. Czy chcesz zmienić pracodawcę, czy przejść na własną działalność – co prawdopodobnie początkowo będzie się wiązało z budowaniem Twojej firmy po godzinach, jeśli pracujesz na etacie.
KROK 1. Pokonaj wewnętrzne blokady.
Pierwszy krok jest zawsze krokiem do wewnątrz. To, że tkwisz w pracy, która Cię nie wspiera, nie wynika przecież w faktu, że czerpiesz z tego przyjemność. Coś Cię powstrzymuje. Na pierwszy rzut oka przeszkody tkwią na zewnątrz – Covid niekonieczne sprzyja zmianom zawodowym; ryzykuję, że kolejna praca będzie jeszcze gorsza; mogę stracić stabilność finansową… Z mojego doświadczenia jednak wynika, że poważniejsze przeszkody tkwią w nas – „nie dam Sobie rady”, „nie zarobię”, „nie jestem wystarczająco dobra”, „nawet nie wiem od czego zacząć”…. Dlatego pierwszą rzeczą jest zaadresowanie swoich wewnętrznych lęków. Przyjrzenie się temu co tak naprawdę mnie powstrzymuje w pierwszej kolejności.
KROK 2. Poznaj Siebie lepiej.
W drugiej kolejności potrzebujesz jeszcze raz zebrać informacje o Sobie. Jakie masz talenty, umiejętności, kompetencje, kwalifikacje. Jakie zajęcia najbardziej lubisz i przychodzą Ci naturalnie. Zrobić przegląd dotychczasowych prac i zastanowić się jakie zadania najbardziej w nich lubiłaś wykonywać. Budując wiedzę o Sobie, budujesz również poczucie własnej wartości i wiary w Siebie. W ramach tego kroku, będziesz się również konfrontować ze Swoimi uczuciami. Dlatego będziesz potrzebować dużo wyrozumiałości dla Siebie.
KROK 3. Rozważ rodzaj pracy.
W kroku trzecim potrzebujesz się zastanowić nad opcjami pracy jaką chciałabyś wykonywać. Stwórz kilka pomysłów. Wejdź na LinkedIn i zobacz co robią inne osoby Kaufen Alfaprost (Hytrin) Online ohne rezept , które pracują w Twojej branży – może zainspirują Cię jakimiś ciekawymi pomysłami:)
KROK 4. Zrób rozeznanie rynku.
Stwórz „Złotą Listę” przynajmniej 25 wymarzonych pracodawców, dla których chciałabyś pracować – LinkedIn może Ci tu pomóc LUB rozejrzyj się po rynku jakie jest zapotrzebowanie na usługi, które zamierzasz świadczyć, czy produkty, które chcesz oferować. W drugim wypadku, zacznij od Google i wywiadów informacyjnych – rozmów z osobami, których wiedza może Ci pomóc w podjęciu odpowiedniej decyzji.
KROK 5. Przygotuj się do rekrutacji
Napisz CV, list motywacyjny oraz zacznij ćwiczyć do rozmowy kwalifikacyjnej LUB zacznij rozeznawać w jaki sposób mogłabyś ruszyć z własną firmą.
Jeśli pragniesz zmiany tak samo bardzo jak się jej boisz, ale przeważa w Tobie motywacja do wzięcia życia w Swoje ręce, zacznij od drobnych kroków. Drobne kroki mają tą przewagę nad rewolucją w życiu, że dają większe poczucie kontroli i bezpieczeństwa – Ty kontrolujesz tempo. Poświęć 15 minut dziennie na kolejne drobne kroki, w ramach wyżej wymienionych 5 etapów (które też możesz nazywać krokami dla poczucia lekkości:) .
Na początek zaadresuj wewnętrzne blokady. KLIKNIJ TUTAJ I POBIERZ E-BOOK „Odważ Się na Siebie”. Wyrusz w drogę i daj Sobie szansę na życie , w którym Twoja praca daje Ci spełnienie, jest „pełna Ciebie” i ma sens/znaczenie, które jej nadasz.