Jak budować siłę do zmiany. Nie możesz, czy nie chcesz? Odzyskaj poczucie sprawczości. KROK 3

Gdybyś nie czuła się ograniczona przez okoliczności, czego byś chciała?

Słyszałaś kiedyś o syndromie małego słoniątka? Kiedy słoniątko trafia do niewoli, na noc jest przywiązywane. Wystarczy sznurek i niewielkie drzewko. Pomimo starań i rozpaczliwych prób, słoniątko nie ma szans na ucieczkę. Po pewnym czasie zaprzestaje więc wszelkich prób oswobodzenia się. Wewnętrznie godzi się na niewolę. Z bezsilności. Dlatego, kiedy widzisz to samo słoniątko, wiele lat później, jako ogromnego słonia, przywiązanego sznurkiem do drzewka, możesz nie dowierzać, że sznurek i drzewko powstrzymują go przed ucieczką. Paradoks polega na tym, że Ty widzisz słonia. Ale do drzewa jest przywiązane słoniątko. Tak odczuwa siebie słoń.

Każda z nas ma w sobie takie słoniątko na sznurku. Marzymy o lepszej pracy, lepszym życiu, lepszej relacji z partnerem…, ale powstrzymuje nas sznurek przywiązany do drzewka. Wewnętrzne przekonania i odczucia – że nie dam rady, że nie potrafię … albo „święta trójca” – nie mam czasu, nie mam siły, nie mam pieniędzy.

Gdyby słoń zobaczył siebie na zdjęciu, przywiązanego do drzewka, przeżyłby szok. Zobaczenie siebie z nowej perspektywy potrafi otrzeźwić. Dlatego warto czasami zatrzymać się i powiedzieć sobie: sprawdzam. Sprawdzam czy żyję tak jak chcę. Sprawdzam czy dbam w życiu o to co dla mnie ważne. Sprawdzam czy ludzie, którzy mnie otaczają to ludzie, których chcę mieć w swoim życiu (z różnych powodów – niekoniecznie dlatego, że się przy nich rozwijam – może ich po prostu kocham mimo, że bywają trudni w kontakcie). A jeśli tak nie jest, zadać sobie pytanie: Gdybym wszystko mogła, jak bym żyła?

Tym, co najczęściej nas powstrzymuje przed zmianami są finanse (ale poniższe ćwiczenie możesz zrobić dla różnych przekonań, które stoją Ci na przeszkodzie). Boimy się utraty bezpieczeństwa, a to skutecznie powstrzymuje nas przed prowadzeniem takiego życia, o jakim marzymy. Zacznijmy więc od tematu pieniędzy, żeby odzyskać poczucie sprawczości.

  1. Podziel kartkę wzdłuż, na pół.
  2. Na górze lewej kolumny napisz „nie mogę”. Tutaj wpisz wszystkie rzeczy, które chciałabyś zrobić, ale uważasz, że Cię nie stać na nie, np. zmiana pracy.
  3. Na górze prawej kolumny napisz „mogę” i wpisz w nią wszystko co mogłabyś zrobić, żeby zdobyć pieniądze na ten cel, np. oszacować swój budżet – przeliczyć oszczędności i źródła dochodu / podjąć ewentualną tymczasową pracę / stworzyć poduszkę finansową / odmówić sobie niektórych ekstrawagancji – drogich ubrań, wyjazdów,…
  4. Zastanów się: Co się może najgorszego stać, jeżeli twój pierwotny plan zawiedzie? Jak będzie wyglądać Twoja sytuacja za rok, dwa i więcej, jeśli nie podejmiesz działania? Czy ta rzecz jest dla Ciebie na tyle ważna, żeby podjąć się wykonania zadań z punktu 3?

Zawsze możesz dokonać zmiany. Ale czy ją wybierasz?

Nie omiataj tego ćwiczenia wzrokiem, to nic Ci nie da. Żeby ćwiczenia miały moc, trzeba je zrobić. To naprawdę wiele zmienia:)

Z przyjemnością poznam Twoją perspektywę! Odezwij się do mnie w każdej chwili. Jestem tu, aby Cię wspierać! Jeśli masz pytania, potrzebujesz wyjaśnień lub czujesz się zagubiona na zawodowym rozdrożu, napisz do mnie na adres: magdalenamoskal@profundo-coaching.com.

Cenię Twoje osobiste doświadczenie i chętnie dowiem się, gdzie jesteś na swojej drodze. Nie musisz spędzać życia na rozdrożu:)

Pozdrawiam Cię serdecznie.

Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *