Jak możesz rozumieć Siebie lepiej.

 „Rozumienie potrzeb innych ludzi nie oznacza, że nie mogę dążyć do zaspokojenia własnych. Interesujmy się zarówno własnymi, jak i cudzymi potrzebami. Moje szczęście nie zależy od tego, czy inni zaspokoją moje potrzeby.” Marshall Rosenberg

Nasze uczucia jako pierwsze informują nas czy żyjemy w zgodzie ze sobą i swoimi potrzebami. Radość, optymizm, zaufanie, poczucie pewności, wdzięczność… informują nas o tym, że zaspokoiłyśmy nasze potrzeby. Frustracja, złość, zniechęcenie, bezradność, smutek, zniecierpliwienie… świadczą o tym, że zgubiłyśmy siebie, przestałyśmy się w siebie wsłuchiwać i o siebie dbać – w zgodzie z tym czego potrzebujemy.

Długo utrzymujące się uczucia przechodzą w nastroje. Długo utrzymujące się nastroje przechodzą w usposobienie. A usposobienie rzeźbi charakter. Jeżeli Twój smutek, frustracja, rozczarowanie, niepewność siebie… trwają od kiedy pamiętasz, być może niektóre Twoje potrzeby nigdy nie doczekały się zaspokojenia. Nigdy, czyli od dzieciństwa. Czasami możesz już nawet nie rozpoznawać swoich potrzeb. Czegoś Ci brakuje, ale nie potrafisz tego nazwać, a uczucie pustki, smutku lub bezsilności stały się częścią tego jak codziennie funkcjonujesz.

Ale, zawsze jest dobry moment, żeby to zmienić. Uczymy się siebie przez całe życie. Wsłuchiwanie się w siebie i swoje potrzeby oraz realizacja tych potrzeb mogą być przygodą, odkrywaniem i odzyskiwaniem siebie oraz przyjemnością. Dodatkowo, nawet jeśli w dzieciństwie musiałyśmy praktycznie w całości polegać na innych, żeby realizować właściwie wszystkie nasze potrzeby, teraz możemy to robić same – w taki sposób jak tego pragniemy. Inni nie są odpowiedzialni za realizację naszych potrzeb. My jesteśmy.

Dlatego, zatrzymuj się regularnie w ciągu dnia, żeby posłuchać siebie. Znajdź wolną chwilę – nawet w tym momencie – zamknij oczy. Zrób kilka głębszych wdechów w okolicę serca i zadaj sobie pytanie: Czego teraz potrzebuję? Odpowiedzi z serca są proste: odpoczynku, rozmowy z kimś bliskim, ciepłej herbaty, przytulenia, poczucia wolności…

Żeby łatwiej Ci było zacząć nazywać swoje potrzeby, podaję poniżej przykłady POTRZEB UNIWERSALNYCH z listy Marshalla Rosenberga:

  • AUTONOMIA:

Wybór, wolność, godność, niezależność, spontaniczność, własna przestrzeń, samo-ekspresja

  • RELACJE:

Akceptacja, autentyczność, bliskość, empatia, przyjaźń, miłość, obecność, bezpieczeństwo, dbałość o siebie, przynależność, wsparcie, zaufanie, ciepło, bliska relacja ze sobą

  • ZNACZENIE:

Świadomość, jasność, kreatywność, efektywność, integralność, branie udziału w czymś, perspektywa, posiadanie celu, wyrażanie siebie, zrozumienie, uczenie się, rozwój, wyzwania

  • SPOKÓJ:

Akceptacja, równowaga, piękno, łatwość, wiara, harmonia, nadzieja, porządek, spokój umysłu, własna przestrzeń

  • FIZYCZNY DOBROSTAN:

Powietrze, opieka, wygoda, jedzenie i woda, ruch, sen i odpoczynek, bezpieczeństwo fizyczne, dbałość o siebie, samo-ekspresja seksualna, schronienie, dotyk

  • ZABAWA:

Przygoda, ekscytacja, humor, radość, relaks, stymulacja

Czego teraz potrzebujesz?

Poprzez wsłuchiwanie się w swoje potrzeby, uczymy się Siebie. Jeśli funkcjonujemy optymalnie – w harmonii ze sobą i umiemy się napełniać – realizując to czego potrzebujemy, możemy być w pełni sobą i się rozwijać. Ten stan bycia pełną i w harmonii ze sobą jest podstawą do tego, żeby planować swoje życie. Żeby żyć w pełni.

Nie omiataj tego ćwiczenia wzrokiem, to nic Ci nie da. Żeby ćwiczenia miały moc, trzeba je zrobić. To naprawdę wiele zmienia:)

Z przyjemnością poznam Twoją perspektywę! Odezwij się do mnie w każdej chwili. Jestem tu, aby Cię wspierać! Jeśli masz pytania, potrzebujesz wyjaśnień lub czujesz się zagubiona na zawodowym rozdrożu, napisz do mnie na adres: magdalenamoskal@profundo-coaching.com.

Cenię Twoje osobiste doświadczenie i chętnie dowiem się, gdzie jesteś na swojej drodze. Nie musisz spędzać życia na rozdrożu:)

Pozdrawiam Cię serdecznie.

Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *