KROK 1. Jak możesz się odblokować i zmienić pracę, w której utknęłaś.

Co trzyma Cię w Twojej obecnej pracy? Zanim zaczniesz czytać dalej wypisz w minutę, z głowy, wszystkie korzyści z obecnej pracy, które powodują, że nie możesz się zdobyć na zmianę:

Czy na Twojej liście znalazły się takie pozycje jak:

stabilizacja i bezpieczeństwo – nie muszę walczyć o przetrwanie i martwić o utrzymanie , mam stabilne warunki pracy

finanse – dobrze zarabiam, nigdzie tyle nie dostanę

profesjonalizm – znam się na tym co robię, nie muszę się obawiać wpadek z powodu niewiedzy

relacje – atmosfera w pracy jest przyjazna i wspierająca

prestiż– zajmuję wysokie stanowisko i mam atrybuty, które zwiększają moją samoocenę np. samochód, telefon, komputer, własne biuro…

rutyna – część moich zajęć jest powtarzalnych, ale mam też odpowiednią ilość wyzwań, które nie przekraczają moich możliwości

uznanie – moja praca jest otwarcie ceniona

awans – mogę się rozwijać zawodowo, mam wyznaczoną ścieżkę kariery

odpowiedzialność – pracuję na takim poziomie wpływu na innych oraz na sytuację, na którym mam zaufanie do siebie, że jestem w stanie „dowieźć” oczekiwane rezultaty – ani na niższym poziomie, ani na dużo wyższym

sens – widzę wartość mojej pracy, ponieważ służy ona jakiemuś konkretnemu celowi i konkretnym ludziom

A co, w takim razie sprawia, że obecna praca NIE jest Twoją pracą marzeń? Wypisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy:

Co wpisałaś na tej liście? Które pozycje, z listy zaproponowanych powyżej, możesz wpisać jako niesatysfakcjonujące – może np. w „rutynie” odczuwasz brak przewidywalności i zbyt wysokie wyzwania, albo „finanse” są dla Ciebie niewystarczające?  Co jeszcze sprawia, że Twoja praca nie przynosi Ci satysfakcji?

Weź kartkę i wypisz te czynniki, które są dla Ciebie ważne w pracy. Napisz krótko przy każdym czego oczekujesz, np. finanse – chcę zarabiać 8.000 zł/m-c; rutyna – potrzebuję więcej wyzwań takich jak…; relacje – chcę pracować z ludźmi, którzy są kreatywni/otwarci/asertywni/…. którzy cenią …

Przeczytaj na głos stworzony przez siebie opis pracy. Wyobraź sobie, że Twoja praca już wygląda tak jak w opisie. Jak się czujesz? Gdzie siebie widzisz – czy przychodzi Ci do głowy jakieś konkretne miejsce pracy, które spełniałoby Twoje oczekiwania? Na ile oceniłabyś realność tego pomysłu? Czy przychodzą Ci do głowy jakieś pierwsze kroki, które chciałabyś podjąć?

Jeśli nic nie przychodzi Ci jeszcze do głowy, nie niepokój się. Powyższe ćwiczenie jest pierwszym krokiem do wyjścia z zawodowego rozdroża. Kolejny krok już za tydzień:)

Omiecenie tego ćwiczenia wzrokiem nic Ci nie da. Żeby ćwiczenia miały moc, trzeba je zrobić. To naprawdę robi różnicę:)

Z przyjemnością poznam Twoją perspektywę! Odezwij się do mnie w każdej chwili. Jestem tu, aby Cię wspierać! Jeśli masz pytania, potrzebujesz wyjaśnień lub czujesz się zagubiona na zawodowym rozdrożu, napisz do mnie na adres magdalenamoskal@profundo-coaching.com.

Cenię Twoje osobiste doświadczenie i chętnie dowiem się, gdzie jesteś na swojej drodze. Nie musisz spędzać życia na rozdrożu:)

Pozdrawiam Cię serdecznie.

Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *