9 cech liderki z sercem. Jak możesz wspierać siebie i innych.

Bycie liderką zaczyna się od wspierania siebie. Każda z nas potrzebuje wsparcia i zaufania, że wszystko ostatecznie pójdzie dobrze. Jeśli chcemy przeżyć życie po swojemu, a nie w oparciu o czyjeś inne pomysły na nas, potrzebujemy wspierać się i obdarzać zaufaniem jako pierwsze, zanim będziemy tego oczekiwać od kogokolwiek innego. Jeśli ufamy sobie, wyznaczamy empatyczne cele, mamy koncepcję czym jest dla nas szczęśliwe życie, budujemy z serca relacje ze sobą i innymi, wtedy mamy też oparcie i siły do tworzenia życia na własnych warunkach.

Jakie cechy posiada liderka z sercem?

Oto moja lista:

  1. Wyznacza standardy, według których żyje – ponieważ chce, a nie „musi”. Robi to dla siebie, nie dla innych. Zna swoje wartości i zgodnie z nimi funkcjonuje. Potrafi być w tym magnetyczna – inni chcą tak jak ona.
  2. Komunikuje się z sercem. Jest hojna w dawaniu uważnego czasu, wspierającej rozwój informacji zwrotnej, zachęty, wsparcia… W ten sam sposób komunikuje się również ze sobą. Wie kiedy odpuszczać, również sobie. Wie co chce dać, a czego nie chce dać. Stawia jasne granice.
  3. Wyznacza i osiąga empatyczne cele. W wytyczaniu planów nigdy nie pomija czynnika ludzkiego – potrzeb, marzeń… swoich i innych.
  4. Potrafi myśleć i działać niestandardowo i twórczo. Ma odwagę nie przynależeć. Ma odwagę mieć swoje zdanie. Ma odwagę słuchać intuicji.
  5. Obserwuje. Najpierw słucha, potem mówi. Jest bezstronna. Nie osądza, również siebie. Potrafi odróżniać ważne od nieważnego. To powoduje, że ma odpowiednią wiedzę do nawigowania po życiu.
  6. Tworzy relacje. Wierzy w ludzi. Buduje bliskość. Tworzy sieć wzajemnego wsparcia, co pozwala jej odważnie realizować cele.
  7. Potrafi eksperymentować w pracy i życiu. Nie bierze wszystkiego śmiertelnie serio. Ma dystans do siebie i do życia. Wprowadza element lekkości i zabawy. Wybiera najlepsze opcje na luzie.
  8. Przewodzi najpierw sobie, potem innym. Potrafi dzielić się władzą. Ufa sobie. Ufa innym. Daje duży zakres swobody w działaniu. Nie stosuje mikro-nadzoru. Jest samodzielna i wspiera innych w ich samodzielności. Nie wyręcza i nie daje się wyręczać – traktuje ludzi i siebie serio.
  9. Zaczyna od siebie. Kocha siebie. Kocha ludzi. Dba o siebie, żeby mieć z czego dawać innym. Tworzy przestrzeń akceptacji, w której każdy może być sobą – również ona. Buduje sytuacje win-win. Traktuje ludzi i ich potrzeby z sercem.

Żadna z nas nie jest samotną wyspą. Liderowanie sobie, z jednej strony zakłada, że mogę na sobie polegać tworząc własne życie i swoją niezależność, ale z drugiej strony zakłada, że jestem połączona z innymi ludźmi. Siła jest nie tylko we mnie, ale również we wspierających relacjach, które buduję z osobami, które są mi bliskie wartościami, sposobem myślenia, działania i odczuwania.

A jakie jest Twoje doświadczenie? Czy widzisz jeszcze jakieś inne cechy skutecznego lidera z sercem? Na ile Ty postrzegasz siebie jako lidera? Które z wyżej wymienionych cech posiadasz, a nad którymi chcesz popracować? Które wydają Ci się najistotniejsze w budowaniu spełnionego życia?

Z przyjemnością poznam Twoją perspektywę! Odezwij się do mnie w każdej chwili. Jestem tu, aby Cię wspierać! Jeśli masz pytania, potrzebujesz wyjaśnień lub czujesz się zagubiona na zawodowym rozdrożu, napisz do mnie na adres magdalenamoskal@profundo-coaching.com.

Cenię Twoje osobiste doświadczenie i chętnie dowiem się, gdzie jesteś na swojej drodze. Nie musisz spędzać życia na rozdrożu:)

Pozdrawiam Cię serdecznie.

Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *