KROK 2. Jak możesz się odblokować i zmienić pracę, w której utknęłaś.

Tydzień temu pisałam o pierwszym kroku do wyjścia z zawodowego rozdroża. Krok polegał na tym, żebyś na podstawie kilku najważniejszych kryteriów stworzyła wstępny opis pracy, którą chciałabyś wykonywać. Jeśli nie wykonałaś tego ćwiczenia, możesz do niego wrócić TUTAJ.

Dzisiaj kolejny krok, w którym chciałabym Cię zaprosić, żebyś przyjrzała się  uważnie swoim zajęciom. Nie tylko tym, które wykonujesz w pracy, ale również w ciągu całego dnia. 

Przez następne 3 tygodnie poobserwuj się uważnie. Zauważ, które czynności sprawiają, że czujesz zaangażowanie, a nawet wchodzisz w stan flow i przy których czynnościach czujesz przypływ energii. Zwróć uwagę na to czy wysoka energia, którą odczuwasz jest pozytywna, czy negatywna. Niektóre czynności mogą sprawiać, że czujemy się ożywione w czasie ich wykonywania, ale ich rezultatem końcowym jest wyczerpanie. Do takich czynności dla wielu z nas należą np. przemówienia publiczne.

Zapisz rodzaj czynności w kolumnie po lewej. Zaznacz zaangażowanie i energię po prawej. Pod koniec każdego tygodnia zrób podsumowanie i zapisz refleksje. Czy coś Cię zaskakuje? Które czynności wywołują u Ciebie wysokie zaangażowanie i energię, a które nie? Przyjrzyj się co dokładnie Cię w nich energetyzuje. Jakie elementy muszą być obecne, żebyś chciała tą czynność powtarzać z przyjemnością?

Pod koniec 3 tygodnia zrób podsumowanie w postaci listy ulubionych czynności. Które to są? Czy składają Ci się w jakiś pomysł na pracę?


Jeśli nic nie przychodzi Ci jeszcze do głowy, nie niepokój się. Powyższe ćwiczenie nie jest ostatnim krokiem do wyjścia z zawodowego rozdroża. Krok 3 już za tydzień:) Mam nadzieję, że będziesz już wtedy po pierwszym tygodniu obserwacji. Powyższą grafikę możesz łatwo wydrukować lub przerysować na kartkę papieru. Ćwiczenie pochodzi z książki „Designing Your Life” napisanej przez panów Bill’a Burnetta i Dave’a Evansa.

Omiecenie tego ćwiczenia wzrokiem nic Ci nie da. Żeby ćwiczenia miały moc, trzeba je zrobić. To naprawdę robi różnicę:)

Z przyjemnością poznam Twoją perspektywę! Odezwij się do mnie w każdej chwili. Jestem tu, aby Cię wspierać! Jeśli masz pytania, potrzebujesz wyjaśnień lub czujesz się zagubiona na zawodowym rozdrożu, napisz do mnie na adres magdalenamoskal@profundo-coaching.com.

Cenię Twoje osobiste doświadczenie i chętnie dowiem się, gdzie jesteś na swojej drodze. Nie musisz spędzać życia na rozdrożu:)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *