Jaką historię muzyka opowiada o Tobie i Twoim życiu?

„Muzyka jest ścieżką dźwiękową Twojego życia.” Dick Clark

Gdyby miał powstać film biograficzny o Tobie i twórcy tego filmu poprosiliby Cię o wybór ścieżki dźwiękowej, jakie kawałki umieściłabyś na liście utworów?

Muzyka jest jednym z tych zjawisk, którymi przesiąkamy od maleńkości. Pieśni religijne, kołysanki, piosenki przedszkolne, hymn narodowy, muzyka rozrywkowa i klasyczna, ścieżki dźwiękowe filmów… Muzyka otacza nas ze wszystkich stron, chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Tym łatwiej treściom w niej zawartym wnikać do naszej podświadomości.

Każda z nas ma inną relację z muzyką. Niektóre z nas nie przykładają dużej wagi do muzyki  – są tylko przypadkowymi odbiorcami tego, co akurat w radio grają. Niektóre z nas tworzą playlisty ulubionych utworów i otaczają się wyselekcjonowaną muzyką. Niektóre z nas uwielbiają brać udział w wydarzeniach muzycznych na żywo – koncertach, recitalach, operach… Niektóre z nas kochają interpretować słowa piosenek. Niektóre tworzą własne utwory…. Ale każda z nas ma w swoim ciele zapisane wibracje muzyki, w której dorastała i funkcjonuje obecnie. Jakie to są wibracje dla Ciebie?

Z utworami muzycznymi jest trochę jak z ludźmi. Są takie, które nas przyciągają, łapią za serce, podrywają ciało do tańca. Innych nie lubimy, czujemy opór na ich dźwięk, unikamy. Obserwując co nas przyciąga, a co odpycha w muzyce, możemy lepiej poznać siebie. Muzyka, która towarzyszyła nam w życiu, opowiada naszą historię.

Masz ochotę się zastanowić jaką historię muzyka opowiada o Tobie?

  • Pamiętasz, czy ktoś Ci śpiewał kołysanki jak byłaś malutka – np. Ta Dorotka ta malutka… albo Iskiereczkę…? Co czujesz na myśl o tym?
  • Czy jako dziecko śpiewałaś jakieś piosenki w przedszkolu, domu, szkole, na religii – jeżeli uczęszczałaś? O czym to były piosenki? Jakie przesłanie ze sobą niosły? Które były Twoje ulubione?
  • Kiedy zaczęłaś bardziej świadomie wybierać muzykę, którą się otaczałaś, co wybierałaś? Jaka muzyka była wtedy popularna wśród Twoich rówieśników? Czy dzięki muzyce mogłaś przynależeć do jakiejś grupy? Słuchałaś tego co inni, czy miałaś zupełnie odmienny gust muzyczny? W jaki sposób muzyka okresu młodzieńczego wpłynęła na Twoją osobowość?
  • Gdyby miał powstać film biograficzny o Tobie i twórcy tego filmu poprosiliby Cię o wybór ścieżki dźwiękowej, jakich 10-20 kawałków umieściłabyś na liście utworów? Które najlepiej obrazują poszczególne okresy Twojego życia? Które najmocniej chwytają Cię za serce? Jaki charakter miałby film z taką ścieżką – spokojny, dynamiczny, smutny, radosny…? Co Twój wybór ścieżki mówi o Tobie i Twojej historii?
  • W jaki sposób muzyka, której słuchasz dzisiaj wpływa na to kim jesteś? Zwracasz uwagę na słowa piosenek? Czy słuchasz np. smutnych piosenek o złamanych sercach, jednocześnie mając nadzieję na udany związek? Czy słowa piosenek, których słuchasz mają dla Ciebie sens, kiedy się w nie uważnie wsłuchasz – czy są zgodne z Twoimi wartościami? Jakich uczuć chcesz doświadczać w życiu i jaka muzyka Ci w tym pomoże?

Nie omiataj tego ćwiczenia wzrokiem, to nic Ci nie da. Żeby ćwiczenia miały moc, trzeba je zrobić. To naprawdę wiele zmienia:)

Cenię Twoje osobiste doświadczenie i chętnie dowiem się, gdzie jesteś na swojej drodze. Napisz do mnie w odpowiedzi na tego maila, jeśli chcesz się ze mną podzielić czymś, co jest dla Ciebie ważne. Zapraszam Cię również na gratisową konsultację, jeżeli uznasz, że czas na zmianę w życiu. Na konsultację możesz się zapisać na stronie: https://magdamoskal.com/kontakt/.  

Pozdrawiam Cię bardzo!

Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *