Jesteś dokładnie Kim miałaś być.

„Ty, jak nikt we Wszechświecie, zasługujesz na swoją miłość.” BUDDA


Kim jestem i jaka jest moja wartość? Z czego ta wartość wynika? Będąc białą kobietą, Europejką, urodzoną w kraju bardzo jednorodnym kulturowo, nigdy nie dowiem się, nie zrozumiem i nie poczuję jak to jest być Afroamerykaninem, który we własnym kraju, w XXI wieku musi walczyć o swoją godność. Musi walczyć o swoją godność i prawo do szacunku, tak jakby kolor skóry, którego przecież nie wybrał przy urodzeniu, miał decydować o tym czy jest pełnowartościowym człowiekiem. A przecież wartość każdego z nas jest taka sama, nieskończona. Nie da się jej pomniejszyć, ani powiększyć żadnymi zasługami, sukcesami, statusem społecznym. Każdy z nas jest kompletny od urodzenia. Kompletny i unikatowy, niepowtarzalny. Każdy jest cudem.


„Zaskakujące jest jak wiele ludzi idzie przez życie nie uświadamiając sobie, że ich uczucia względem innych ludzi są w dużej mierze determinowane przez uczucia wobec samego siebie Achat Clabel (Biaxin) en Ligne sans Ordonnance , a jeśli nie czujesz się komfortowo ze sobą, nie możesz czuć się komfortowo z innymi.” SIDNEY J. HARRIS

Poczucie niższości i poczucie wyższości są de facto dwiema stronami tej samej monety. Osoba, która zna swoją wartość i czuje się wewnętrznie pełna, nie ma potrzeby umniejszania innych, żeby wydawać się wartościowszą w oczach swoich oraz innych ludzi; nie ma potrzeby stosowania przemocy. Zdrowe poczucie własnej wartości jest wynikiem samoświadomości – znajomości siebie, swoich słabych i mocnych stron oraz pełnej akceptacji dla tego kim jestem. Bazą dla zdrowego poczucia własnej wartości jest przekonanie, że to kim jestem, kim się urodziłam, nie jest przypadkiem. Nie ma w tym żadnej pomyłki, żadnego zbiegu okoliczności. Jestem DOKŁADNIE kim miałam być.


„Autentyczność jest zbiorem decyzji, które podejmujemy każdego dnia. To decyzja, aby się pokazać i być prawdziwym. Decyzja, aby być szczerym. Decyzja, aby pozwolić innym ujrzeć nasze prawdziwe ja.” BRENE BROWN

Budowanie poczucia własnej wartości jest procesem stawania się coraz bardziej świadomą siebie. Jest ono również nieodłącznie związane z budowaniem poczucia jedności z innymi, bo nikt z nas nie jest samotną wyspą. Neal Donald Walsch mówi, że w związku z tym są 4 podstawowe pytania, na które każdy świadomy człowiek powinien sobie odpowiedzieć:


1. Kim jestem?

2. Gdzie jestem? (rodzina, miasto, planeta, galaktyka…)

3. Dlaczego jestem kim jestem?

4. Czego mogę dokonać tu gdzie jestem?


Podejmiesz wyzwanie odpowiedzenia sobie na te pytania?


„Myślę, że każdy jest dziwny. Powinniśmy wszyscy celebrować naszą indywidualność i nie wstydzić się jej.” JOHNNY DEPP

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *