Pokochaj siebie i daj się pokochać innym.

„Któregoś dnia, gdy już ujarzmimy powietrze, wiatry, oceany i grawitację, zaprzęgniemy do działania energię miłości. A wówczas po raz drugi w historii świata człowiek odkryje ogień.” Teilhard de Chardin

Poczucie własnej wartości opiera się na zbudowaniu dobrej, wspierającej relacji z sobą samą. Sposobu odnoszenia się do siebie uczymy się w dzieciństwie od innych bliskich nam osób z naszego otoczenia, zazwyczaj naśladując ich zachowanie w stosunku do nas. „Dowiadujemy się” wtedy czy jesteśmy godne szacunku i miłości, czy raczej mamy się traktować z rezerwą, w sposób wymagający i bez okazywania ciepłych uczuć. Oczywiście, każda z nas była Kaufen Carbagramon (Tegretol) Online ohne rezept , jest i zawsze będzie cenna w swojej wyjątkowości oraz zasługuje na miłość, wsparcie i szacunek. Niestety, nie każda z nas nauczyła się tego i uznała to za oczywiste w trakcie swojego życia. Zanim zbudujemy udane relacje z innymi, potrzebujemy zbudować bliskość ze sobą. Pokochać siebie radykalnie, bez warunków wstępnych, taką jaką jestem w tym momencie. Pokochać siebie, żeby następnie dać się pokochać innym. A jeszcze dokładniej rzecz ujmując – dać się najpierw pokochać tej Sile, która stworzyła wszechświat w którym żyjemy, żeby nauczyć się kochać siebie oraz w konsekwencji pokochać innych i dać innym pokochać siebie. Oczywiście, warunkiem wstępnym do tego procesu jest wiara w to, że istnieje Siła Wyższa, która jest osobowa , kochająca i głęboko zainteresowana moim istnieniem. Jednakże, nawet jeśli nie jesteś w stanie dzisiaj uwierzyć w istnienie takiej Siły, zawsze możesz budować pozostałe relacje – z sobą i innymi.


Bardzo trafnie o relacjach między ludźmi pisze Sharon Wegscheider-Cruse w swojej książce „Poczucie własnej wartości”. Pisze tak:
Bliskie związki tworzą ludzie, którzy:- widzą piękno w innych (nie znajdujemy ludzi idealnych – wybieramy ludzi, po czym próbujemy udoskonalić swoją umiejętność dawania i przyjmowania miłości);- potrafią określić wartości osobiste – wiedzą , w co wierzą;- w większości dziedzin życia wykazują się niezależnością (finansową, emocjonalną, duchową);- wiedzą jak zwiększyć poczucie własnej wartości, umieją dawać i brać;- nauczyli się akceptować rzeczywistość taką jaka jest, zamiast żyć iluzjami;- nauczyli się przebaczać i wiedzą, że życie jest napędzane energią, jaką daje umiejętność wybaczania;- nauczyli się doceniać to, co mają do zaoferowania – jeżeli nie kochamy siebie, to znaczy, że nie jesteśmy zbyt pięknym darem do zaoferowania innym.


„Wspominanie przeszłości i szukanie w niej pozytywnych wpływów na nasze obecne życie jest niczym szukanie żyły złota w każdej skale.” Julia Cameron

Od czego możesz zacząć budowanie bliskości ze sobą? Od odszukania w swojej przeszłości pozytywnego wpływu ludzi, którzy byli Ci bliscy, których uznajesz za swoich przyjaciół, nauczycieli i mentorów.
Jakie lekcje od nich dostałaś? Czego się od nich nauczyłaś? Co dobrego dowiedziałaś się od nich o sobie?Za co ich podziwiasz? Które z tych rzeczy są również obecne w twoim życiu? Co wartościowego w Twoim życiu dzisiaj jest efektem tego, że ich spotkałaś?


Patrząc na Twoje odpowiedzi na powyższe pytania, odpowiedz: Z czego jesteś dumna? Co w sobie lubisz? Za co jesteś sobie wdzięczna?


Życzę Ci, żebyś znalazła przestrzeń dla siebie, w której będziesz mogła odpowiedzieć sobie na wszystkie ważne pytania, które oczekują odpowiedzi w Twoim życiu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *