Szczęśliwe Święta? O stawianiu i strzeżeniu swoich granic.

Gdybyś mogła spędzić Boże Narodzenie w całkowitej zgodzie ze sobą, jak byś je spędziła?

Co jest dla Ciebie najistotniejsze w Święta? Co dla Ciebie stanowi „magię” Świąt?

Święta mogą być oazą, w zabieganym świecie, jeśli nie zrobimy z nich przymusu. Jeśli nie podejmiemy się zbyt wielu zadań w trakcie przygotowań. Jeśli nie będziemy się sztywno trzymać naszych rodzinnych, kulturowych, osobistych… wyobrażeń o tym jak Święta muszą wyglądać. Jeśli sobie odpuścimy i zadbamy o sedno tego co dla nas w Bożym Narodzeniu najważniejsze.

Najważniejszymi wartościami dla mnie w czasie zbliżających się Świąt są MIŁOŚĆ, RADOŚĆ, SPOKÓJ, OBFITOŚĆ, NADZIEJA.

Miłość oznacza dla mnie bliskość ze sobą, z rodziną i naturą. Oznacza, że w Święta pojadę z moimi dziećmi do Rodziców, spotkać się z moim Rodzeństwem i całą najbliższą rodziną. Będziemy wspólnie dzwonić do tych osób z rodziny i przyjaciół, które nie mogą z nami fizycznie być:) Znajdę czas tylko dla siebie, zanim wszyscy wstaną. Pójdę do lasu, który otacza dom moich Rodziców.

Radość oznacza, że będziemy wspólnie robić rzeczy, których zazwyczaj nie robimy na co dzień. Będzie czas na celebrowanie śniadań – z jakiegoś powodu rodzinnie uwielbiamy długie dyskusje akurat przy tym posiłku. Będzie czas na śpiewanie kolęd, prezenty, gry, wspólne obejrzenie filmu…

Spokój oznacza, że odpuściliśmy sobie z wystawnością. Każdy przygotowuje jakieś dania. Osoby, które spełniają się w kuchni z wyboru gotują więcej (i lepiej:). Osoby, które nie są kulinarnie uzdolnione lub mają mniej czasu, zamawiają jedzenie. U Rodziców panuje pełen wystrój świąteczny, z choinką włącznie. Wnuki pomagają ubierać. U mnie  w domu ozdoby są symboliczne. Od kiedy dzieci dorosły, zrezygnowałam z tradycyjnej choinki.

Obfitość oznacza, że wszystkiego jest w sam raz. Każdy daje ile naprawdę może – w zaufaniu, że inni zrobią to samo z odruchu serca. Nikt nikogo nie rozlicza. Każdy wie, że dla niego wystarczy – jedzenia, uwagi, miłości:)

Nadzieja oznacza, że oddaję ten czas Sile Wyższej, Bogu, Wielkiej Tajemnicy. Mam nadzieję, że Święta będą dobrym czasem, w którym stawię się dla moich bliskich i dla siebie w dobrej formie, w pełni sił. Ponieważ w przygotowaniach uwzględniam wszystko co najważniejsze, ale bez przeciążania siebie, w zgodzie ze sobą. Mam nadzieję, że cokolwiek wydarzy się w tym czasie, wydarzy się dla naszego rodzinnego dobra, a ja będę miała w sobie przestrzeń, żeby to pomieścić, nawet jeśli to nie będzie łatwe. Mam nadzieję, ponieważ Boże Narodzenie jest świętem nadziei – światełka przychodzącego w ciemności, żeby oświetlić wszystko co jeszcze potrzebuje miłości.

  • A jak to jest u Ciebie? Jakie wartości są dla Ciebie uosobieniem Świąt? Jakie Święta to dla Ciebie oznacza?
  •  Jak wybierasz świętować, żeby mieć poczucie, że jednocześnie jesteś w stosunku do siebie lojalna i dbasz o osoby, na których Ci zależy?
  • Z kim i jak chcesz spędzić te Święta?
  • Jakie masz pomysły na to, żeby Święta były bliższe Twoim potrzebom? Co w tym kierunku zrobisz?

„Myślisz, że jesteś oświecona, spędź tydzień ze swoją rodziną.” Ram Dass

A teraz, wyobraź sobie taką sytuację. Przychodzisz na Wigilię i w drzwiach słyszysz: „A ty znowu w tej czapce?” albo „A mąż gdzie?” – jeśli rodzina nie może się doczekać, kiedy wyjdziesz za mąż.  Myślisz, że najbliżsi niczym Cię nie zaskoczą, ale jednak udaje im się wyprowadzić Cię z równowagi?

Gorące przyciski. Sytuacje, które odpalają w nas najgorsze uczucia. Każdy takie ma. Każdy ma inne. To co denerwuje mnie, niekoniecznie denerwuje Ciebie. I na odwrót. Dlatego to my, a nie nasze otoczenie, odpowiadamy za nasze gorące przyciski . Ostatecznie, to czego naprawdę boimy się w kontaktach z innymi, to ból przekraczania naszych granic. Przy dobrze ustawionych i strzeżonych granicach, uwagi i zachowania innych tak bardzo nas nie dotykają. Do Świąt – oraz innych okazji – możesz się przygotować.

Narzędzie Gorące Przyciski – Hot Buttons, znam od Sepha Fontane. Myślę, że może Ci się przydać w trudnych chwilach, w czasie Świąt i nie tylko:)

  1. Uświadom sobie swoje gorące przyciski, czyli sytuacje, w których czujesz się wytrącona z równowagi. Z doświadczenia, co to zazwyczaj są za sytuacje w czasie Świąt? Zrób listę. Żeby było Ci łatwiej, dokończ zdania: Denerwuje mnie to, kiedy… Nie lubię kiedy (ta osoba) robi/mówi…. Czuję się urażona, kiedy… To jest niegrzeczne, kiedy ….
  2. Zrozum swoją reakcję na gorące przyciski. Co się dzieje w Twoim ciele? (pocą Ci się dłonie, głos drży, czujesz ból żołądka, spinają Ci się ramiona…) Jakie emocje czujesz? (złość, frustracja, rozdrażnienie, lęk, wstyd…) Co myślisz? (znowu to samo, mam już tego dość, jak zwykle jest niegrzeczny, nie cierpię jej…)
  3. Jakich mechanizmów obronnych używasz? Jak automatycznie działasz? (gniewna riposta, obrażanie się, ignorowanie, tłumaczenie się…)
  4. Jak skuteczne są Twoje mechanizmy obronne? Na skali od 0-10 określ ich skuteczność. Co się dzieje w wyniku używania przez Ciebie właśnie takich mechanizmów? (tracisz relację z kimś bliskim, czujesz się osamotniona, żałujesz że Cię poniosło/że nie stanęłaś w swojej obronie…)
  5. Zrób listę strategii, które rzeczywiście działają. Którym strategiom z punktu wyżej przyznałaś 6 punktów lub więcej? Jakie inne strategie mogłabyś dodać do swojej listy skutecznych strategii? Chodzi o to, żebyś przestała reagować automatycznie na stare schematy rodzinne. Zaskocz swoich bliskich i siebie nowymi, przemyślanymi reakcjami. Stanowczo. Łagodnie. Bez lęku. Stawiaj swoje granice. Jakie strategie możesz do tego wykorzystać? (trzy głębokie, powolne wdechy/liczenie od 5-1 w myślach zanim odpowiesz; wyprostowanie ciała, zamiast kulenie się w sobie; poproszenie drugiej osoby, żeby przestała robić to co robi; zmiana tematu rozmowy stwierdzeniem „Zmieńmy temat… Który (film) najbardziej podobał się wam w tym roku?”;  zakończenie tematu bez tłumaczenia się stwierdzeniem „Nie będę/chcę teraz o tym mówić”…)

Mam nadzieję, że Boże Narodzenie będzie dla Ciebie czasem pięknych spotkań, bliskości, radości, obfitości i spokoju. Życzę Tobie i Twoim bliskim, żeby Święta były przestrzenią miłości i dzielenia się wszystkim co najlepsze. Życzę Ci, żebyś znajdywała czas na Siebie, na uważność w relacjach z innymi, na to co dla Ciebie ważne. Żebyś odpoczęła i nabrała siły.

Z całego serca,

Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *