1 ważna wskazówka na udany rok.

Bywa, że im ambitniejsze wyznaczam cele, im więcej chcę osiągnąć, zdobyć, nauczyć się, doświadczać, tym bardziej mnie to ostatecznie przygniata. Na etapie planowania mam mnóstwo pozytywnej energii, która stopniowo wygasa, w miarę jak moje pomysły pochłaniają mój czas, uwagę i siły na kolejnych etapach realizacji, kilku celów na raz.

Doświadczyłaś kiedyś takiego momentu, w którym czułaś się rozczarowana tym, że nie zrealizowałaś swoich planów?  A zdarzyło Ci się już na etapie planowania pomyśleć, że i tak nie zrealizujesz swoich marzeń, bo kilka razy wcześniej siebie zawiodłaś, więc przestałaś swoje marzenia traktować serio? Ja mam takie momenty w swoim życiorysie.

Sprzyjają temu dwie okoliczności. Po pierwsze, życie „wchodzi w paradę” moim pomysłom. Życie po prostu się wydarza – przynosi nieoczekiwane wydarzenia, takie jak Covid, złamana ręka, kryzys w bliskiej relacji… lista możliwości jest praktycznie nieograniczona:)

Po drugie,  nie należę do osób z nieskończonymi pokładami energii. Jakoś nie urodziłam się wulkanem niespożytej siły, a jako osoba wysoko wrażliwa mnóstwo energii „tracę” na mimowolne rejestrowanie bodźców napływających do mnie z mojego otoczenia. Hałas, jasne światło, obecność innych osób… zwyczajne zjawiska dnia codziennego, mnie dość szybko wyczerpują. Wyczerpuje mnie również pośpiech i lista rzeczy do zrobienia, która wydłuża się w trakcie dnia, kiedy nie mam przestrzeni na nic więcej, niż to co już zaplanowałam. Moja energia jest zasobem, którego potrzebuję ekonomicznie używać.

I tak sobie myślę, że każda z nas jest inna. Każda z nas ma swój zasób siły życiowej i możliwości. Każda z nas ma też swoje ograniczenia. Tylko czy my siebie akceptujemy w naszej sile tak samo jak w naszej słabości?

Mówi się, że trasę w górach należy wytyczyć na możliwości najsłabszego członka wyprawy. W przeciwnym razie, cała wyprawa zostanie zagrożona. Idąc tym tokiem rozumowania, lepiej wytyczyć mniejsze, łatwiejsze cele i je zrealizować w zgodzie ze sobą, niż nie zrealizować większych celów, które wyczerpią Cię po drodze. A jeszcze lepiej, wytyczyć jeden cel, a nie kilka. Jeden cel prywatny. Jeden cel zawodowy. Mniej, ale w zgodzie z Twoimi 3 WARTOŚCIAMI/UCZUCIAMI.

A skoro tak, to:

  • Jaki cel prywatny chciałabyś wyznaczyć na 2023 rok? Co chcesz czuć jak go osiągniesz ? Jak musiałby wyglądać zrealizowany cel, żebyś mogła poczuć Twoje 3 wartości?
  • Jaki cel zawodowy chciałabyś wyznaczyć na 2023 rok? Co chcesz czuć jak go osiągniesz ? Jak musiałby wyglądać zrealizowany cel, żebyś mogła poczuć Twoje 3 wartości?
  • Co jest Twoim najsłabszym ogniwem  – ograniczona energia, małe dzieci na Twoim wychowaniu, niewiele czasu poza pracą zawodową, chaos organizacyjny…?
  • W czym jesteś mocna? Które z Twoich mocnych stron pomagały Ci do tej pory osiągać cele? Jak możesz ich używać świadomie?
  • Jaka intencja pomoże Ci w tym roku działać w zgodzie zarówno z Twoją mocą, jak i uszanowaniem Twojego najsłabszego ogniwa:  Mniej znaczy więcej; Zaufaj – zrób ile możesz i „oddaj” resztę; Moja spokojna moc zawsze mnie wspiera; Zmiana małymi krokami; Jedna rzecz na raz; Jestem wierna sobie …?

Mniej znaczy więcej. To jest moja obserwacja. Mniej oczekiwań, planów, zadań do wykonania, wyznaczonych celów ma większą szansę na realizację. W miarę jak będziesz osiągać małe cele, będzie rosła Twoja energia do realizacji większych. Celebruj każdy mały sukces. Wyznacz jeden cel. Kolejny wyznaczysz, jak zrealizujesz poprzedni. Jedna rzecz na raz. I bądź dla siebie dobra!

Nie omiataj tego ćwiczenia wzrokiem, to nic Ci nie da. Żeby ćwiczenia miały moc, trzeba je zrobić. To naprawdę wiele zmienia:)

Z przyjemnością poznam Twoją perspektywę! Odezwij się do mnie w każdej chwili. Jestem tu, aby Cię wspierać! Jeśli masz pytania, potrzebujesz wyjaśnień lub czujesz się zagubiona na zawodowym rozdrożu, napisz do mnie na adres: magdalenamoskal@profundo-coaching.com.

Cenię Twoje osobiste doświadczenie i chętnie dowiem się, gdzie jesteś na swojej drodze. Nie musisz spędzać życia na rozdrożu:)

Pozdrawiam Cię serdecznie.

Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *