3 uczucia bazowe – Twój kompas w życiu.

„Wiedząc, jak właściwie chcesz się czuć, jest najpotężniejszą formą jasności, jaką możesz mieć. Generowanie tych uczuć jest najpotężniejszą twórczą rzeczą, jaką możesz zrobić ze swoim życiem. Nie tylko potrzebujemy umieścić nasze uczucia w sercu naszych ambicji, ale potrzebujemy również realizować nasze pragnienia w sposób, który manifestuje życie, a nie uszczupla duszę. Sztywna pogoń za realizacją celów wypala nas. Zakotwiczone w duszy intencje są drogą do domu.” Danielle LaPorte

Praca i sposób myślenia Danielle LaPorte miały bardzo duży wpływ na moje rozumienie świata. Jednym z pomysłów, który szczególnie wykorzystuję jest określenie 3 uczuć bazowych, które pełnią rolę kompasu w życiu.

Początkowo Danielle traktowała 3 UCZUCIA (CORE FEELINGS) wyłącznie jako zestaw emocji, których chciała doświadczać w swoim życiu. Ostatnio jednak zaczęła je traktować bardziej jako wyznacznik tego, co chce w życiu uosabiać, czym chce się dzielić z innymi. Różnica polega na tym że, jeżeli Twoim uczuciem bazowym jest przykładowo radość, prawdopodobnie nie zawsze będziesz ją odczuwać.  Ale, nawet w trudniejszych dla Ciebie momentach, możesz radość uosabiać – funkcjonować w taki sposób, żeby inni przy Tobie ją czuli. Możesz emanować radością, wybierać radość, nawet jeśli akurat w tym czasie spontanicznie nie czujesz jej w sobie.

Tak więc, 3 uczucia są równocześnie wartościami. Są stanami świadomości, które pomagają nam wyznaczyć kierunek, kiedy wydaje nam się, że zgubiłyśmy drogę w życiu. Wnoszą do naszego życia dobrą energię, kiedy czujemy się przybite i bez energii. Są rodzajem światełka w ciemności, które prowadzi nas do źródła życia w nas samych. Przypominają nam o tym, co dla nas ważne.

Wyznaczenie 3 uczuć bazowych jest trzecim krokiem, po OKREŚLENIU TWOICH POTRZEB oraz ZBUDOWANIU WSTĘPNEJ WIZJI ŻYCIA OPARTEJ NA POTRZEBACH, do tego żebyś określiła co w życiu jest dla Ciebie najważniejsze. Jakiego życia pragniesz.

Na początek zadaj sobie pytanie: Jak chcę się czuć w życiu? Wypisz na kartce wszystko co przychodzi Ci do głowy: słowa, uczucia, obrazy. Niech Twoja kartka zapełni się Twoimi pragnieniami, potrzebami, marzeniami. Nie cenzuruj się. Nie zastanawiaj nad realnością Twoich marzeń na tym etapie. Pozwól sama sobie przelać na kartkę to co czego chcesz doświadczać w życiu.

Przeczytaj zawartość swojej kartki kilka razy. Pochodź z nią. Weź ją na spacer. Przeczytaj przed spaniem i po wstaniu z łóżka. Które pomysły najbardziej chwytają Cię za serce? Które „wyskakują z kartki” i są bardziej wymowne od innych? Znajdź spokojny moment, zwolnij oddech, odpręż się, połóż sobie rękę na sercu i zapytaj siebie: Jak moje ciało lubi się czuć? Kiedy jest najbardziej rozluźnione? Wybierz 3 do 5 uczuć, które odczuwasz jako swoje naturalne środowisko życia.

Możesz, ale nie musisz, skorzystać z poniższej listy wartości, żeby nazwać swoje uczucia bazowe:

Możesz również skorzystać z zawartej przy tabeli wartości instrukcji, ale ja zdecydowanie polecam Ci sposób, który podałam powyżej. Wyłonienie swoich uczuć bazowych w powyższy sposób jest znakomitym sposobem na lepsze poznanie siebie i danie sobie swojej uwagi. Jeśli poświęcasz komuś czas, to znaczy jest ważny. Bycie ważną samą dla siebie, buduje Twoje poczucie własnej wartości. Im bardziej jesteś świadoma swojej wartości, tym bardziej promieniejesz.

„Weź pod uwagę, że promieniujesz. Przez cały czas. Weź pod uwagę, że to, co czujesz w tej chwili, rozchodzi się na zewnątrz, w pole bytu, w którym każdy może zanurzyć swoje wiosło. Jesteś odczuwana. Jesteś słyszana. Jesteś widziana. Gdyby Cię tu nie było, świat byłby inny. Z powodu Twojej obecności, wszechświat się rozszerza.” Danielle LaPorte

Daj sobie kilka dni na wybór swoich uczuć. Jeśli Twoja lista jest długa i ciężko Ci wybrać, możesz je wypisać na karteczkach samoprzylepnych, żeby po kolei eliminować te, które są dla Ciebie mniej ważne, aż zostanie ich tylko 3-5. Wyznacz termin, do którego podejmiesz ostateczną decyzję.

 Zapamiętaj swoje 3 uczucia/wartości bazowe. Używaj ich codziennie do podejmowania decyzji, aby to co wybierasz było zgodne z Twoimi wartościami. Niech pozytywnej energii z tych uczuć będzie coraz więcej w Twoim życiu. Niech Twoje życie się nią stale napełnia.

Nie omiataj tego ćwiczenia wzrokiem, to nic Ci nie da. Żeby ćwiczenia miały moc, trzeba je zrobić. To naprawdę wiele zmienia:)

Z przyjemnością poznam Twoją perspektywę! Odezwij się do mnie w każdej chwili. Jestem tu, aby Cię wspierać! Jeśli masz pytania, potrzebujesz wyjaśnień lub czujesz się zagubiona na zawodowym rozdrożu, napisz do mnie na adres: magdalenamoskal@profundo-coaching.com.

Cenię Twoje osobiste doświadczenie i chętnie dowiem się, gdzie jesteś na swojej drodze. Nie musisz spędzać życia na rozdrożu:)

Pozdrawiam Cię serdecznie.

Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *