124. Budowanie odwagi do zmiany. Etapy.

Niektórym osobom brakuje odwagi do zmiany. A przynajmniej tak myślą. Chciałyby żyć inaczej, ale nie potrafią odnaleźć w sobie pokładów energii wystarczających do podjęcia decyzji o zakończeniu starego i rozpoczęciu nowego etapu w życiu. A właściwie, brakuje im energii oraz czasu i pieniędzy. Tak sobie mówią. W duchu czekają na magiczny moment, w którym wszystkie ścieżki się wyprostują, wszystko stanie się jasne, napłynie odwaga i wydarzenia potoczą się dalej prawie same. Przy okazji wprowadzania w życiu różnych zmian, byłam w tym miejscu wiele razy. Nieświadomie. Ty też?

Świetnie jest czytać historie takie jak ta o MARCO, o tym jak łatwo niektórym przychodzi spełniać marzenia. Ale zdaję sobie sprawę, że tak samo jak te historie mogą być inspirujące, tak samo mogą być deprymujące. Przecież nie jesteśmy tutaj po to, żeby żyć historiami innych ludzi. Jesteśmy tutaj po to, żeby tworzyć własną historię. Więc, co tak naprawdę nas powstrzymuje?

Czas, energia i pieniądze są ważne, ale nie decydujące. Są tym co myślimy, że nas powstrzymuje przed zmianą, ponieważ są namacalne. Możemy przynajmniej szacunkowo policzyć, ile mamy tych zasobów i najczęściej nasze kalkulacje wychodzą „na minusie”. Ponieważ jesteśmy przekonane, że bez nich nie ruszymy, czekamy na moment, w którym będziemy bardziej zasobne w te wartości. W tym momencie zasobności, myślimy, pojawi się również odwaga. Tymczasem, magiczne momenty nie istnieją. A tym co nas powstrzymuje nie są zewnętrzne zasoby, tylko wewnętrzne blokady. Moment odwagi jest tylko punktem na drodze przygotowania do zmiany.

Zmiana jest procesem. Zmiana rządzi się swoimi prawami. Płynie jak rzeka. Albo płyniesz z nią, albo wyczerpujesz się na nieudanych próbach, chcąc płynąć pod prąd. Znajomość etapów zmiany jest kluczowa, żeby określić na jakim etapie jesteś i jakie działania będą Cię wspierały, a jakie blokowały.

O etapach planowania zmiany zawodowej pisałam już jakiś czas temu TUTAJ. Teraz chcę tylko naszkicować Ci poszczególne etapy, żebyś mogła zobaczyć na którym etapie jesteś i przestała się obwiniać, jeżeli czujesz, że nie możesz ruszyć z miejsca. Zapewne masz ku temu ważne powody, które potrzebujesz zaadresować, zanim wyruszysz w drogę ku nowemu. Tak więc, etapów jest pięć:

Etap 1 – Prekontemplacja – Opór przed zmianą.

Osoba na tym etapie nie jest zainteresowana zmianą. Pomimo, że jakiś aspekt jej życia nie funkcjonuje dobrze, odczuwany z tego powodu ból, jest zbyt słaby, żeby rozpatrywała poważniejsze modyfikacje w sposobie funkcjonowania.

Etap 2 – Kontemplacja – Zmiana na horyzoncie.

Osoba na tym etapie widzi potrzebę zmiany, ale nie wie jeszcze jak się za nią zabrać. Drobnymi krokami zaczyna więc rozeznawać temat i szukać sposobów na poprawienie funkcjonowania w interesującym ją temacie. Zaczyna w ten sposób budować obraz tego, czego naprawdę chce oraz jakie istnieją możliwości. Ale przede wszystkim jest to dobry moment na zadanie sobie pytania „Kim ja jestem?”  –  jakie mam potrzeby (fizyczne, emocjonalne, umysłowe, duchowe), jakimi kieruję się wartościami, co mnie pociąga, co mnie przeraża i blokuje w działaniu. To jest również moment na pracę ze swoimi emocjami i negatywnymi przekonaniami – ponieważ to z nich bierze się lęk przed zmianą, wynikający z braku wiary w siebie. To właśnie ten lęk, często w połączeniu z innymi trudnymi emocjami, a nie brak pieniędzy czy czasu, jest prawdziwym powodem, dla którego stoimy w miejscu. To w pracy nad lękiem i rozwiewaniem ograniczających nas przekonań na temat świata, ludzi i nas samych, zaczyna się w nas rodzić odwaga, która w pewnym momencie bierze górę nad wszystkim tym, co do niedawna nas przerażało i blokowało. Jeżeli na tym etapie będziesz próbowała przejść od razu do działania, czeka Cię zapewne rozczarowanie i porażka. Takie pochopne, nieudane próby działania zasilają niestety nasz lęk i przekonanie, że nie umiemy nic zmienić w naszym życiu, w efekcie utrzymując nas w kontemplacji przez lata. Do kolejnego etapu zmiany, czyli przygotowania, przechodzisz dopiero wtedy, kiedy czujesz się silna, wiesz czego dokładnie chcesz oraz z czystym sercem możesz sobie odpowiedzieć „tak” na pytanie: Czy jesteś gotowa na zmianę?

Etap 3 – Przygotowanie – Budowanie motywacji.

Osoba na tym etapie zaczyna powoli wchodzić w zmianę. Planuje, szuka wsparcia u innych ludzi, uczy się tego, czego potrzebuje się nauczyć. Jest po jasnej stronie mocy. Korzyści, które widzi po stronie zmiany, przewyższają straty, które poniesie, zostawiając za sobą stare sytuacje, relacje, środowisko pracy. Zaczyna odczuwać wolność, a z nią coraz większą odwagę. Buduje siłę w sobie, szuka sojuszników i sprzyjających okoliczności. Jest zwrócona w kierunku wizji tego, jak jej życie będzie wyglądać po zmianie.

Etap 4 – Działanie – Czas na Twój ruch.

Dopiero na tym etapie, osoba szukająca zmiany zaczyna działać. Bo czuje się wystarczająco silna – siłą swoją i swoich sojuszników. Jest wystarczająco przygotowana, ma plan, zgromadziła potrzebne zasoby na rozpoczęcie procesu zmiany. Czuje nadzieję, motywację i zaufanie do siebie i Życia. Jest zorganizowana – dba o swoja regenerację i odpoczynek. Wie co i jak chce zrobić. Widzi sens i wartość w swojej wizji nowego życia w interesującym ją aspekcie. Działa z przekonaniem i jasnością.

Etap 5. – Podtrzymanie – Trwała zmiana.

Osoba na tym etapie, przeprowadziła zmianę z sukcesem i jest na etapie cieszenia się jej rezultatami. W przypadku zmian takich jak rzucanie palenia, mogą się tutaj pojawiać nawroty, ale to już inny temat. Natomiast świetnym motywatorem do zmiany jest wyobrażanie sobie, że już w tym momencie jesteś na etapie podtrzymania, żeby Twoje ciało nauczyło się jak to się czuje, kiedy z sukcesem przeprowadzasz transformację w swoim życiu. Jeżeli jesteś na etapie kontemplacji, Twoje ciało może czuć opór przed wyobrażeniem sobie siebie w nowej sytuacji. Warto wtedy zauważyć co dokładnie odczuwasz w ciele i od tych doznań zacząć pracę nad blokującymi Cię emocjami i przekonaniami.

„Życie jest przygodą dla odważnych, albo niczym.” Hellen Keller

Czytając powyższe opisy, jak sądzisz:

  • Na którym etapie jesteś?
  • Co Cię trzyma w „starym” układzie?
  • Co Cię ciągnie ku nowemu?
  • Kto może Cię wspierać w zmianie?
  • Co czujesz, że chcesz teraz zrobić, adekwatnie do etapu, na którym jesteś, żeby zdobyć poczucie sprawczości i nadziei?

Jeśli stoisz na (zawodowym) rozdrożu i zastanawiasz się „Co dalej?”, zapraszam Cię do współpracy w indywidualnym procesie „Jesteś DARem”.  Żeby sprawdzić, czy ten proces jest dla Ciebie, zapisz się na gratisową konsultację tutaj: https://magdamoskal.com/kontakt/

Czuj się serdecznie zaproszona/zaproszony:)

Z miłością.

Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *