106. Codzienna praktyka poszerzania granicy szczęścia.

Jak tam Twoja mapa marzeń? Zrobiłaś ją? Mapa marzeń jest ważnym elementem określania kierunku zmiany i kotwicą utrzymującą nas na drodze w wybranym kierunku. Ale, o kotwicach za chwilę. Najpierw słowo o zmianie.

Dwoma podstawowymi elementami wprowadzania zmiany są: wizja wymarzonej sytuacji po zmianie oraz świadomość tego, co mnie przed zmianą powstrzymuje. Te dwie rzeczy są jakby ramionami wagi.  Jeśli to co Cię powstrzymuje przed zmianą przeważa nad chęcią zmiany i podążania w kierunku Twojej wizji, nie ruszysz z miejsca. Nie będziesz miała wystarczających wewnętrznych zasobów – odwagi, spokoju, poczucia bezpieczeństwa i powiązanej z nim kreatywności, żeby przeprowadzić zmianę.

Trzy uczucia, które miałaś określić i umieścić w środku swojej mapy marzeń, są sercem mapy, ponieważ wyznaczają kierunek dla ciała. Nasze ciało żyje w świecie emocji i odczuć fizjologicznych. Zazwyczaj, przyjemne emocje = przyjemne odczucia = bezpieczeństwo i zielone światło dla zmiany. Dlatego tak ważne jest określenie stanu emocjonalnego, który chcesz przeżywać, kiedy zmiana stanie się rzeczywistością.

Jeśli stan emocjonalny, którego chcesz doświadczać, jest w tej chwili poza Twoją granicą szczęścia, potrzebujesz najpierw przyzwyczaić ciało do tego stanu. Ciało nawykowo spięte w wyniku trudnych doświadczeń, nie potrafi czuć się bezpiecznie w emocjach, których odczuwanie wymaga odprężenia. Tymczasem, brak zielonego światła ze strony ciała jest największą przeszkodą powstrzymującą przez wyjściem ze znajomego do tej pory świata. Ciało i głowa potrzebują się zgodzić na zmianę i być na nią gotowe.

Do pracy z ciałem możesz użyć kotwic. Kotwice są ścieżkami powrotu do okna tolerancji – czyli stanu, w którym Twoje ciało czuje się bezpieczne, ciekawe i otwarte na relacje z otoczeniem. Jako kotwice mogą służyć: ludzie, przedmioty, czynności, miejsca oraz momenty w czasie.

Popatrz na trzy emocje ze środka Twojej mapy marzeń. Zastanów się, w jakich okolicznościach już teraz możesz je odczuwać:

  • Jacy ludzie lub zwierzęta powodują, że tak się czujesz? Świetnie, jeśli te osoby są fizycznie obecne w Twoim życiu, ale jeśli w tym momencie nie masz takich osób, możesz wracać do okna tolerancji przywołując w pamięci osoby, z którymi nie masz fizycznego kontaktu. Mogą to być również przewodnicy duchowi, jeśli w takich wierzysz – wiem, że wielu osobom przynosi ulgę myśl, że posiadają przewodnika, który jest obecny w ich życiu i czuwa nad nimi.
  • Jakie przedmioty? Szal, którym możesz się opatulić? Sukienka, w której czujesz się kobieco? Zdjęcie? Książka? …
  • Jakie czynności? Medytacja? Słuchanie muzyki? Patrzenie za okno? Spacery? Czytanie książki w kawiarni przy kawie? Spotkania ze znajomymi?…
  • Jakie miejsca? Dom? Natura – górskie strumienie, morze, polna łąka? Kino? …
  • Jakie momenty? Wczesny ranek, kiedy masz czas dla siebie zanim wszyscy wstaną? Popołudnie po pracy? Wieczór przed spaniem? Posiłki? …

Zmianę do swojego życia możesz wprowadzać małymi krokami, ucząc swoje ciało jak to jest bezpiecznie przeżywać stany związane z realizacją Twoich marzeń. Jeśli chcesz zmienić pracę z biurowej na bardziej kreatywną, może najpierw zapiszesz się na warsztaty, które Twoją kreatywność rozbudzą? Jeśli marzysz o swoim mieszkaniu, ale Cię teraz na mieszkanie nie stać, może pójdziesz pooglądać mieszkania na sprzedaż i pozwiedzasz salony meblowe – usiądziesz w wymarzonym fotelu, położysz się na wymarzonym łóżku, dotkniesz wymarzonych zasłon… Twoje ciało uczy się doświadczając. Pomóż mu doświadczać tego, czego pragniesz. Na razie nie zastanawiaj się JAK dokonasz zmiany. Na początek tylko eksperymentuj, żeby to co jest dla Ciebie obce i nierealne, stopniowo stało się znajome i bezpieczne.

A żeby Twoje doświadczenia Ci nie umykały, tylko się akumulowały i miały większą siłę, następnym razem porozmawiamy o dzienniku rozwoju:)

Jeśli czujesz, że w życiu stoisz na rozdrożu i potrzebujesz wparcia w dalszej drodze, zapraszam Cię do współpracy w indywidualnym procesie „Jesteś DARem”.  Żeby zobaczyć i poczuć, czy ten proces jest dla Ciebie, zapisz się na gratisową konsultację tutaj: https://magdamoskal.com/kontakt/

Czuj się serdecznie zaproszona:)

Z miłością.

Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *