Jak stworzyć fundament pod dobrze wybraną pracę?

Czujesz się czasami zagubiona w życiu? Niby wszystko jakoś się toczy swoim rytmem, ale jakbyś była na nie swojej drodze. Życie sobie biegnie w trybie domyślnym, a Ty w sumie nawet nie jesteś pewna, czy aby na pewno w kierunku, w którym chcesz zmierzać. Bo dawno tego nie sprawdzałaś. Albo. Dobrze wiesz, że chcesz coś zmienić w pracy / w życiu, ponieważ masz wrażenie, że idziesz już tylko pod górę i po prostu jest ciężko. Tylko jak tego dokonać? Od czego zacząć?

W książce „Designing Your Life” (Projektując swoje życie), Bill Burnett i Dave Evans proponują stworzenie kompasu, który pomoże Ci na bieżąco określać czy w życiu jesteś na dobrej drodze. Kompas składa się z dwóch części – Twojej filozofii pracy oraz Twojej filozofii życia. Brzmi bardzo filozoficznie? Mnie też na początku wydawało się, że tego typu rozważania mogę sobie odpuścić, że najlepiej od razu przejść do konkretów – czyli, jaką konkretnie pracę chcę wykonywać. Ale, zmieniłam zdanie. Ani życie, ani praca nie są taką drogą, którą warto pójść na skróty. Możesz oczywiście wyznaczać krótkoterminowe cele i funkcjonować w trybie cel / realizacja, ale dużo więcej satysfakcji daje życie zaprojektowane w szerszej perspektywie. Szukając szerszej perspektywy dodatkowo zaczynasz dostrzegać możliwości, które kompletnie nie przyszłyby Ci do głowy, gdybyś szukała rozwiązań na zmianę jedynie na bazie swojego dotychczasowego punktu widzenia. Kompas jest elementem budowania szerokiej perspektywy na życie jakie chcesz prowadzić i pracę, która będzie z takim życiem spójna. Twoja praca ma co prawda służyć innym ludziom, ale ma też być dopasowana do Twojego życia i do Ciebie, a nie odwrotnie!

Tak więc, zaczynając od filozofii życia, odpowiedz sobie na pytania:

Dlaczego tu jesteśmy?

Jaki Twoim zdaniem jest sens życia?

Czym są dobro i zło?

Czy istnieje jakaś Siła Wyższa, a jeśli tak, jaki ma wpływ na Twoje życie?

Jaka relacja zachodzi pomiędzy indywidualnym człowiekiem, a resztą ludzi?

Przechodząc do filozofii pracy:

Czym jest dla Ciebie praca i czemu Twoja praca ma służyć? (zwłaszcza w kontekście Twojej filozofii życia)

Jaka relacja zachodzi pomiędzy Twoją pracą, Tobą, innymi ludźmi i społeczeństwem?

Jak definiujesz wartościową pracę?

Jaka jest relacja pomiędzy pracą i pieniędzmi?

Co mają z pracą wspólnego doświadczenie, rozwój i spełnienie?

Jak to u Ciebie jest? Czy świat, w którym żyjesz postrzegasz jako bezpieczne miejsce? Jak rozumiesz fakt, że mieszkasz akurat na tej planecie, w tym miejscu na ziemi? Czy sądzisz, że Twoje życie jest częścią jakiegoś większego planu? Czy wierzysz w jakiegoś Boga/Siłę/Energię, która jest osobowa, bliska, zna Cię po imieniu i wspiera? Czy raczej myślisz, że Twoje istnienie jest zbiegiem przypadku, a życie we Wszechświecie to zimna wypadkowa sił natury? Jaki czujesz, że masz wpływ na świat, w którym żyjesz? Bardziej czujesz, że zostawiasz po sobie realny ślad w świecie, czy raczej to świat wymusza na Tobie jakiś styl życia i decyzje? Czy relacje z ludźmi są dla Ciebie drogą rozwoju i są wspierające, czy ludzie Ci zagrażają i czujesz, że potrzebujesz „walczyć o swoje”? Jak się ma do tego postrzegania świata Twoja praca? Jaki chcesz mieć wpływ na świat wykonując wybraną pracę? Co dokładnie Twoja praca ma wnosić w życie świata i konkretnych ludzi? Co sprawia, że warto pracować – jaką zmianę chcesz wprowadzać do świata swoją pracą? Czy pracujesz tylko dla pieniędzy, czy pieniądze są efektem ubocznym satysfakcjonującej pracy z sensem…?

Zastanów się nad odpowiedziami na powyższe pytania, bo to jest ważne. Twoje odpowiedzi pozwolą Ci zbudować fundament pod życie zgodne z Tobą. Może będzie to też dla Ciebie okazja, żeby zmienić przekonania, które Ci nie służą. Ponieważ każde przekonanie niesie ze sobą konsekwencje w postaci chociażby emocji, które mu towarzyszą. Trudno, przykładowo, jest żyć w świecie, który uważasz za niebezpieczny i nieprzewidywalny. Warto więc popracować nad poczuciem zaufania do świata i do siebie – że poradzisz sobie cokolwiek się nie wydarzy!

Powodzenia:)

Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *