Nieprzeżyte życie. Która droga jest moja?

Z czym kojarzy Ci się dobrze przeżyte życie?

Zwykle, kojarzymy spełnienie z korzystaniem z życia – tworzeniem okoliczności zewnętrznych, w których czujemy się szczęśliwe. Nasza kultura otacza nas obrazami drinków z palemką na tropikalnych wyspach, luksusowych samochodów i posiadłości, basenów z turkusową wodą, ubrań z mniej lub bardziej subtelnym logo producenta… Szczęście jest powszechnie kojarzone z zapewnieniem sobie komfortu najwyższej możliwej jakości.

W konsekwencji, wiele z nas czuje się rozdartymi pomiędzy karierą, która zapewni komfort i uznanie innych a wołaniem własnego serca. Inne z nas nie mają nawet nadziei na podobny styl życia i starają się zaspokoić przynajmniej namiastką tego, co widzą w telewizji i kolorowych magazynach. Części z nas „robienie kariery” i komfort nigdy nie pociągały, ale trudno nam było znaleźć inną alternatywę, ponieważ główny nurt takich nie oferował. Myślę, że wszystkie jednak zadajemy sobie pytanie: Jaka jest moja droga do szczęścia?

„Żadne drzewo nie wzrośnie do nieba, jeśli jego korzenie nie sięgają do piekła.” Carl Gustav Jung

Nasz mózg działa na falach o różnej częstotliwości – w zakresie od bardzo niskiego do bardzo wysokiego poziomu aktywności. U dorosłych mózg używa fal delta w głębokim śnie, fal theta w półśnie oraz hipnozie, fal alfa w stanie twórczej wyobraźni, fal beta do świadomego myślenia oraz fal gamma w stanach wyższej świadomości. Natomiast do pełnego zakresu fal mózg człowieka dochodzi stopniowo.

 Od narodzenia do drugiego roku życia mózg dziecka funkcjonuje jedynie w falach delta – głębokiego snu. Następnie do piątego roku życia zaczyna używać fal theta, do ósmego roku fal alfa, a od ósmego do dwunastego roku życia wchodzi w zakres fal beta. Mózg potrzebuje czasu naszego dzieciństwa, aby dojrzeć do pełnej świadomości. Tymczasem, chłonie atmosferę naszego otoczenia jak gąbka. W rezultacie przejmujemy od naszych opiekunów w sposób nieświadomy ich stany emocjonalne, przekonania oraz strategie funkcjonowania w świecie. Zostaje nam w ten sposób przekazana cała mądrość zebrana przez nasz ród, ale również obciążenia i lęki. Ponieważ cała ta wiedza zostaje w nas zapisana nieświadomie, stwarza wrażenie rzeczywistości, więc większość z nas nigdy jej świadomie nie analizuje, żeby wybrać to co wartościowe i przemienić to co trudne.

„Kompleks można pokonać tylko wówczas, gdy przeżyje się go w pełni. Jeżeli mamy się rozwinąć, musimy przyciągnąć do siebie i wypić do dna wszystko to, co z powodu swoich kompleksów odsunęliśmy daleko od siebie.” Carl Gustav Jung

Nieprzeżyte życie, to nie jest życie, w którym nie doświadczyłyśmy tego wszystkiego, co świat ma nam do zaoferowania. Nieprzeżyte życie, to życie w którym nie byłyśmy świadomie obecne. Nie mówiłyśmy sobie prawdy o tym co czujemy i myślimy. Nie spotkałyśmy się ze swoimi trudnymi emocjami – jak lęk, wstyd, agresja… oraz nie rozbroiłyśmy strategii, które miały nas chronić przed tymi emocjami – jak pracoholizm, perfekcjonizm, alkoholizm, optymizm bez granic, bycie zawsze potrzebną… co z kolei odcięło nas również od naszych pozytywnych emocji i doświadczania życia w całej jego spektakularnej różnorodności.

“Nieprzeżyte życie jest chorobą, która może spowodować śmierć.” Carl Gustav Jung

Dlatego odpowiedzią na pytanie:  Jak mam przeżyć swoje życie? nie jest plan działania na zdobycie statusu, czy stworzenie sobie idealnych warunków do życia. Ponieważ spełnione życie jest przede wszystkim doświadczaniem siebie, w drugiej kolejności innych i świata.

Tak więc, proponuję Ci, żebyś najpierw zadała sobie pytanie:

Jakiej siebie chcę doświadczać? Kiedy czułam się najbardziej żywa?

A dopiero potem:

Za czym tęsknię?

Nie omiataj tego ćwiczenia wzrokiem, to nic Ci nie da. Żeby ćwiczenia miały moc, trzeba je zrobić. To naprawdę wiele zmienia:)

Cenię Twoje osobiste doświadczenie i chętnie dowiem się, gdzie jesteś na swojej drodze. Napisz do mnie na adres: magda@magdamoskal.com, jeśli chcesz się ze mną podzielić czymś, co jest dla Ciebie ważne. Zapraszam Cię również na gratisową konsultację, jeżeli uznasz, że czas na zmianę w życiu. Na konsultację możesz się zapisać na stronie: https://magdamoskal.com/kontakt/.  

Z miłością,

Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *