100. O energii do życia. Skąd ją mieć? Duchowość.

To jest 100 odcinek mojego bloga! Bardzo się cieszę z okrągłej rocznicy i z tej okazji załączam drobny upominek dla Ciebie w postaci ćwiczenia: „Kim jestem?”. Mam nadzieję, że ćwiczenie pomoże Ci zastanowić się nad dzisiejszym tematem, czyli czerpaniem energii z duchowości.

Energia, która jest nam potrzebna do budowania pięknego życia, w zgodzie ze sobą, pochodzi z czterech źródeł: z CIAŁA, EMOCJI, duchowości i umysłu. Energia duchowa jest połączona z potrzebą odnajdywania głębszego sensu. Czerpiemy ją z życia zgodnego z naszymi wartościami, w którym widzimy szerszy horyzont, niż tylko codzienne przetrwanie. Uruchomienie w sobie tej energii zakłada również, że celem naszego życia czynimy coś większego niż tylko własny interes i komfort. Kadrem naszej świadomości obejmujemy również innych – ludzi, zwierzęta, świat wokół nas. Tylko taki cel daje siłę do przekraczania siebie i swoich możliwości. Żeby to zrobić potrzebujemy sobie odpowiedzieć na pytania: Kim jestem? oraz Po co tu jestem?

“Poznaj dobrze zasady, abyś mógł je skutecznie łamać.” Dalai Lama XIV

Nie wiem jak Ty, ale ja od kiedy pamiętam, zastanawiałam się kim jestem i żadna odpowiedź nie była dla mnie nigdy satysfakcjonująca. Wyczerpującą odpowiedzią nie były moje dane osobowe, ani role społeczne, które pełniłam. Magda Moskal, mama, siostra, lektorka angielskiego… – wszystkie te odpowiedzi, chociaż trafne, wzbudzały w końcu mój niepokój, ponieważ nie dochodziły do sedna tego co próbowałam uchwycić.

Trochę bardziej uspokajały mnie odpowiedzi na wyższym poziomie ogólności. Kiedy 20-15 lat temu przechodziłam przez okres religijny i jeździłam na rekolekcje prowadzone w ciszy przez  Jezuitów, zaczęłam o sobie myśleć, że jestem Dzieckiem Boga, miłością. Do dzisiaj tak o sobie myślę. Chociaż teraz mam przeczucie, że na pytanie „kim jestem?” nie da się w pełni odpowiedzieć słowami. Jakaś część mnie pogodziła się z faktem, że życie jest z jednej strony materialne i bardzo namacalne, ale z drugiej strony jest intuicyjne i nieuchwytne. Nienazywalne.  Że istnieje coś więcej niż tylko materialny aspekt świata. Że życie, również moje, jest tajemnicą. Że potrzebuję się pogodzić z tym, że nie wszystko będę wiedziała i rozumiała. Nawet o sobie.

Mam jednak również takie przekonanie, że każdy najpierw potrzebuje przejść  przez etap, w którym spróbuje ponazywać i uporządkować to co o sobie wie, żeby później porzucić wszelkie próby definiowania siebie. Poniższe ćwiczenie pokazuje cztery poziomy tożsamości i role jakie na tych poziomach pełnimy. W prawej kolumnie, spróbuj nazwać i wypisz wszystkie ważne role, które pełnisz w życiu. Dalej ćwiczenie Cię poprowadzi.

Odpowiedź na pytanie „Kim jestem?” prowadzi do kolejnych pytań: „Po co tu jestem?” oraz  „Czego właściwie chcę od życia?”. Odpowiedzi na te pytania są w nas zapisane, a odkrycie ich jest procesem. Proces jednak sam się nie zadzieje. Odpowiedzi uzyskują tylko Ci, którzy zadają pytania i dociekają, szukają, są w drodze. A Ty ewidentnie należysz do tych osób, skoro czytasz te słowa. Więc, jeśli mogę dać Ci radę – bądź dalej ciekawa siebie i życia. Patrz tak, jakbyś widziała wszystko po raz pierwszy, siebie też. Zadawaj pytania, które Cię nurtują i szukaj odpowiedzi. Życie Cię poprowadzi.

Jeśli czujesz, że w życiu stoisz na rozdrożu i potrzebujesz wparcia w dalszej drodze, zapraszam Cię do współpracy w indywidualnym procesie „Jesteś DARem”.  Żeby zobaczyć i poczuć, czy ten proces jest dla Ciebie, zapisz się na gratisową konsultację tutaj: https://magdamoskal.com/kontakt/

Czuj się serdecznie zaproszona:)

Z miłością.

Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *