101. O energii do życia. Skąd ją brać? Umysł.

Dzisiaj chcę zakończyć cykl o energii życiowej, blogiem o czerpaniu energii z umysłu. Energia umysłowa jest jednym z czterech źródeł energii, obok energii czerpanej z CIAŁA, EMOCJI oraz DUCHOWOŚCI.

Nasz brak energii do życia często wynika z nierównowagi w jednym lub wielu z powyższych źródeł. Tak samo jak potrzebujemy zadbać o ciało – sen, odpoczynek, dietę i ruch; tak samo potrzebujemy zadbać o emocje – otoczenie, relacje, sposób myślenia, które pomagają nam zachować równowagę emocjonalną oraz o rozwój duchowy – zrozumienie siebie, świata oraz określenie sensu i większej perspektywy swojego życia.

Energia umysłu dopełnia procesu dbania o naszą równowagę. Jest ona rezultatem zaspokojenia potrzeby samorealizacji. Wiąże się z:

 • pracą spójną z Twoimi talentami, zainteresowaniami i wartościami;
 • wyznaczaniem długofalowych celów;
 • uczeniem się nowych rzeczy;
 • kreatywnością i twórczym myśleniem.

W praktyce, żeby czerpać energię z powyższych czynności, potrzebujemy zadbać o ciało – pracować umysłowo w optymalnym dla nas okresie dnia, kiedy jesteśmy najbardziej produktywne (zarówno jak najedzone i wypoczęte). Zadbać o emocje – tworzyć, uczyć się, planować… kiedy jesteśmy w oknie tolerancji, czyli równowadze emocjonalnej – ponieważ tyko wtedy mamy w sobie przestrzeń do tworzenia pozytywnej wizji życia i odczuwania nadziei oraz osobistej mocy. Zadbać o duchowość – większy cel, który będzie nadawał sens wszystkim naszym mniejszym, codziennym działaniom, planom, marzeniom.

Innymi słowy, energia z poszczególnych źródeł powinna się wspierać i łączyć, żeby mieć moc wystarczająco dużą do wprowadzania realnych zmian i życia w zgodzie ze sobą. Do tworzenia życia z energii rozwoju, a nie tylko przetrwania.

Zastanawiając się nad czerpaniem energii z umysłu, rozważ:

 • Jaka tematyka najbardziej Cię interesuje? Gdybyś mogła wydać pieniądze na książkę/kurs/warsztaty – czego by one dotyczyły?
 • Co najbardziej lubisz robić?
 • W czym jesteś dobra?
 • Z czym ludzie przychodzą do Ciebie po pomoc?
 • O jakiej porze dnia pracujesz najefektywniej?

Zastanawiając się nad połączeniem energii ze wszystkich źródeł, rozważ:

 • Jak wyobrażasz sobie mój idealny dzień (pracy)?
 • Z kim oraz gdzie chcesz mieszkać?
 • Jak wygląda Twój rozkład dnia? Jak przygotowujesz się do dnia nad ranem? Kiedy pracujesz najefektywniej? Nad czym pracujesz? Z jakimi ludźmi współpracujesz i na rzecz jakich ludzi pracujesz? Jakiego efektu swojej pracy potrzebujesz, żeby czuć się spełnioną? Jak kończysz dzień wieczorem?

Powyższe pytania to tylko pomoc w stworzeniu szkicu tego, do czego czujesz, że intuicja Cię ciągnie. Gdybyś chciała mieć więcej energii, jaką jedną zmianę byś wprowadziła już teraz?

Jeśli czujesz, że w życiu stoisz na rozdrożu i potrzebujesz wparcia w dalszej drodze, zapraszam Cię do współpracy w indywidualnym procesie „Jesteś DARem”.  Żeby zobaczyć i poczuć, czy ten proces jest dla Ciebie, zapisz się na gratisową konsultację tutaj: https://magdamoskal.com/kontakt/

Czuj się serdecznie zaproszona:)

Z miłością.

Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *