KROK 5. Jak możesz się odblokować i zmienić pracę, w której utknęłaś.

„Poznaj samą siebie.” wyrocznia w Delfach, według Platona

Jesteś jeżem czy lisem?

W swoim sławnym eseju pod tytułem „Jeż i lis” Isaiah Berlin podzielił ludzi na dwie grupy – lisy i jeże – opierając się na starożytnym greckim przysłowiu, które mówi: „Lis wie wiele rzeczy, ale lis wie jedną ważną rzecz”.

Lis jest sprytny. Potrafi wymyślić wiele różnych sposobów, żeby upolować jeża. Pomimo większego sprytu lisa, jeż zwykle wychodzi z walki zwycięsko. Ponieważ ma jeden niezawodny sposób na obronę – zwinąć się w kulkę.

Lisy próbują osiągnąć kilka celów jednocześnie i dostrzegają całą złożoność świata. Według słów Berlina są one „bardziej roztargnione i zdekoncentrowane, próbują działać na wielu poziomach”, rzadko skupiając swoją uwagę na jednej ogólnej koncepcji lub uniwersalnej wizji. Z drugiej strony, jeże upraszczają złożony świat i sprowadzają jego wyjaśnienie do jednej naczelnej idei, podstawowej zasady lub koncepcji, która wszystko łączy i wszystkim kieruje. Bez względu na to, jak skomplikowany jest świat, jeż zwykle sprowadza wszystkie wyzwania lub dylematy do prostych zasad. Wszystko, co w jakiś sposób nie jest z nimi związane, nie ma dla niego znaczenia.”

Powyższy podział stał się inspiracją dla Jima Collinsa i jego zespołu do stworzenia Zasady Jeża – narzędzia, które pomaga stworzyć prostą strategię działania w oparciu o trzy elementy:

Weź kartkę papieru i narysuj trzy przecinające się koła według powyższego wzoru.

W kole W CZYM MOGĘ BYĆ NAJLEPSZA NA ŚWIECIE, wpisz swoje obserwacje z kroku 2. Jeśli przez ostatnie 3 tygodnie obserwowałaś co naprawdę lubisz robić, jakie czynności sprawiają Ci frajdę – pewnie masz listę zajęć, które powodują u Ciebie wysokie zaangażowanie i wysoką pozytywną energię. Wpisz je tutaj.

W kole CO MNIE KRĘCI, wpisz swoje obserwacje z kroku 3. Jakie masz pasje i zainteresowania? Jakie tematy, sprawy Cię pochłaniają? Wpisz swoje ulubione tutaj.

W kole CO ŚWIAT KUPI, wpisz pomysły na produkty, usługi oparte na pierwszych dwóch kołach, za które ludzie chcieliby zapłacić. Jakie potrzeby widzisz w świecie? Jakiej zmiany ludzie potrzebują? W czym mogłabyś wspierać i kogo? Jakie marzenie realizować?

Połóż tą kartkę z notatkami w widocznym miejscu. Jeśli coś nowego wpadnie Ci do głowy, zapisuj na niej. Pochodź trochę ze swoimi pomysłami. Daj im kiełkować. Pokaż notatki zaufanej osobie – może podpowie Ci jakieś pomysły, podzieli się spostrzeżeniami. Poszukaj w Internecie inspiracji, wpisując w wyszukiwarkę hasła ze swoich notatek.

Zestaw Zasadę Jeża z opisami wymarzonej pracy i środowiska pracy z kroku 1 i 4. Co Ci się klaruje? Co widzisz? Co czujesz? Jakie masz pomysły?

Poprzednie kroki:

KROK 1

KROK 2

KROK 3

KROK 4

Omiecenie tego ćwiczenia wzrokiem nic Ci nie da. Żeby ćwiczenia miały moc, trzeba je zrobić. To naprawdę robi różnicę:)

Z przyjemnością poznam Twoją perspektywę! Odezwij się do mnie w każdej chwili. Jestem tu, aby Cię wspierać! Jeśli masz pytania, potrzebujesz wyjaśnień lub czujesz się zagubiona na zawodowym rozdrożu, odpisz na tą wiadomość.

Cenię Twoje osobiste doświadczenie i chętnie dowiem się, gdzie jesteś na swojej drodze. Nie musisz spędzać życia na rozdrożu:)

Pozdrawiam Cię serdecznie. Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *