104. Nowy początek. Wyznaczanie nowej granicy szczęścia.

Miałaś czas, żeby w ciągu mijającego tygodnia poprzyglądać się swoim emocjom? W poprzednim blogu o GÓRNEJ GRANICY SZCZĘŚCIA, rozmawiałyśmy o tym, że układ nerwowy każdej z nas ma określoną tolerancję na emocje, które przeżywamy. Przy czym, znajome emocje odczytuje jako bezpieczne.

Marshall Rosenberg podzielił emocje na takie, które odczuwamy, kiedy nasze potrzeby są zaspokojone oraz takie, które odczuwamy, kiedy nasze potrzeby nie są zaspokojone. Spójrz na listę poniżej. Przypomnij sobie wydarzenia ubiegającego tygodnia. Które z tych emocji towarzyszyły Ci najczęściej? Wypisz je na kartce.

EMOCJE ZASPOKOJONYCH POTRZEB:

spokój, szczęście, radość, nadzieja, ufność, wzruszenie, wdzięczność, sympatia, miłość, życzliwość, namiętność, zaciekawienie, zadziwienie, zaskoczenie, moc, duma, czułość, satysfakcja, entuzjazm, śmiałość, beztroska, lekkość, błogość, zaufanie, życzliwość, przyjemność, odprężenie

EMOCJE NIEZASPOKOJONYCH POTRZEB:

pustka, samotność, żal, wstyd, smutek, irytacja, wściekłość, złość, obawa, niepokój, przerażenie, nieufność, napięcie, lęk, strach, wyczerpanie, zmęczenie, znużenie, zazdrość, zawiść, niesmak, odraza, niechęć, ból, zniecierpliwienie, oburzenie

  • Które emocje znalazły się na twojej kartce? Których jest więcej – przyjemnych czy nieprzyjemnych?
  • W jakich sytuacjach głównie odczuwasz przyjemne emocje? Jakie potrzeby wtedy zaspokajasz?
  • W jakich sytuacjach głównie odczuwasz nieprzyjemne emocje? Jakich potrzeb wtedy nie zaspokajasz?
  • Co Ci to mówi o twoim życiu? Ile jest w nim stresu i lęku o przetrwanie? Ile jest w nim radości i rozwoju?

Jeżeli dominującymi emocjami w twoim życiu do tej pory były raczej emocje związane z niezaspokojonymi potrzebami, twój układ nerwowy na poziomie podświadomym, będzie blokował wszelkie zmiany, ponieważ również emocje pozytywne będzie odczytywał jako nowe, nieznane, więc niebezpieczne.

Istotne jest też to, że inaczej przeżywa nasze życie nasza głowa, a inaczej nasze ciało. Nasza głowa (mam na myśli głównie płat przedczołowy) rejestruje wydarzenia, analizuje, snuje plany i marzenia. Często ma ochotę na to, co widzi – wakacje na Bali, dom z ogródkiem, nowy samochód, letnią sukienkę… chociaż to co widzimy i chcemy niekoniecznie jest naszym prawdziwym marzeniem.

Nasze ciało, zarządzane autonomicznie przez starsze części mózgu – pień mózgu i układ limbiczny, funkcjonuje bardziej w sferze uczuć i odczuć fizjologicznych. Ciągłej czujności i spiętych ramion w trudnej dla nas relacji. Poczucia przytłoczenia i bólu żołądka w niechcianej przez nas pracy. Radości i motyli w brzuchu, kiedy czujemy się kochane lub wykonujemy czynności, w których jesteśmy mistrzyniami.

Rzecz w tym, że uczucia i odczucia, które nasze ciało zna od dziecka, są jego bezpieczną przystanią i mają przewagę nad marzeniami naszej głowy. Jeżeli istnieje niezgodność pomiędzy naszymi marzeniami, a uczuciami i odczuciami, ciało bierze górę i podświadomie sabotujemy nasze własne plany.

  • Gdybyś miała popatrzeć na historię twojego życia z punktu widzenia twojego ciała – do czego się przyzwyczaiłaś?
  • Które swoje potrzeby możesz bezpiecznie zaspokoić?
  • Które twoje marzenia wydają Ci się nierealne – poza twoją granicą szczęścia? Jak na myśl o tym, że miałabyś zacząć realizować swoje marzenia reaguje twoje ciało?

Kluczem do realizacji wymarzonego życia jest praca z ciałem. Marzenia głowy i odczucia ciała muszą być ze sobą spójne. Kiedy to czego pragniesz w odczuciu jest bezpieczne i czujesz się z tym komfortowo, jest to w twoim zasięgu. To jest stopniowy proces przyzwyczajania się do nowych emocji i dokonywania malutkich, codziennych decyzji w kierunku szczęścia, jakkolwiek je definiujesz. Zanim jednak zaczniesz poszerzać granice szczęścia, na które sobie pozwalasz i które twoje ciało odczuwa jako bezpieczne, popatrz jeszcze raz na swoją kartkę z wypisanymi uczuciami i potrzebami.  Jakie twoje potrzeby czekają na zaspokojenie? Czego pragniesz? Wpleć pomysły na realizację tych potrzeb do poniższego ćwiczenia:

Wyobraź sobie, że za rok prowadzisz takie życie o jakim marzysz. Jak wygląda to nowe życie w czterech aspektach:

  • Praca i finanse
  • Zdrowie
  • Relacje
  • Poczucie sensu – z czego je czerpiesz?

Gdybyś zawsze czuła się bezpiecznie w swoim ciele, o czym pozwoliłabyś sobie marzyć? Co Ci podpowiada intuicja?

Które ze swoich TALENTÓW, ZASOBÓW I SUKCESÓW chcesz wpleść w powyższą wizję?

Jeśli czujesz, że w życiu stoisz na rozdrożu i potrzebujesz wparcia w dalszej drodze, zapraszam Cię do współpracy w indywidualnym procesie „Jesteś DARem”.  Żeby zobaczyć i poczuć, czy ten proces jest dla Ciebie, zapisz się na gratisową konsultację tutaj: https://magdamoskal.com/kontakt/

Czuj się serdecznie zaproszona:)

Z miłością.

Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *